Stigende efterspørgsel af automatiseret plukning af lag

Qubiqa oplever for tiden en stigende interesse for virksomhedens depalleteringsmaskine, Layer Pickeren. Nu vil koncernen indtage nye markeder.

Qubiqas Layer Picker benytter både vakuum og klemmekraft. Kombinationen af de to mekaniske teknologier gør, at plukkerens håndtering af lagene altid kan tilpasses til den pågældende produkttype, der plukkes. Foto: Qubiqa. .

12.05.2016

SCM.dk

Den danske virksomhed Qubiqa har på det sidste oplevet markant vækst og interesse verden over. Det ses også på markedet for automatiseret plukning af lag, hvor Qubiqa anslås til at sidde på en andel på 40 procent. Det skyldes i sær Qubiqas patenterede depalleteringsmaskine, der går under navnet Layer Picker.

Læs også: Skoda automatiserer reservedelslogistikken

Indtil videre har løsninger til plukning af pallelag typisk været efterspurgt af kunder inden for fødevare- og distributionsbrancherne – brancher, hvor Quebiqa ser mulighed for at øge sin markedsandel yderligere. Samtidig søger virksomheden også nye veje og ser potentiale i den stigende interesse, den oplever fra producenter af hurtige forbrugsvarer inden for fødevarebranchen, også betegnet fast moving consumer goods (FMCG).

Kombineret teknologi og plukning uden trykmærker
Noget af det der gør Qubiqas Layer Picker særlig, er den kombinerede brug af vakuum og klemmekraft. Kombinationen gør det muligt at tilpasse plukningen til hvert enkelt produkt, så håndteringen af den pågældende vare bliver så professionel som mulig – og ikke efterlader trykmærker.

Dette gør det endvidere muligt at plukke enhver produkttype med en flad bund, inklusive udstillingsbakker og kasser med løse låg. Layer Pickeren kan løfte op til 98 procent af alle produkttyper inden for fødevarebranchen – med yderligere mulighed for at løfte forskellige lag på samme tid samt lag med huller i mønsteret.

Sidst, men ikke mindst, kan Qubiqas Layer Picker leveres i tre forskellige versioner og installeres på enten hejs, robot eller portalkran.

Læs også: Milliarder at hente i automatisering i Danmark

Med den stigende fokus på automatisering forudser Qubiqa, at 2016 vil bringe yderligere vækst. Virksomheden vil bibeholde sin førende rolle på markedet ved konstant at lægge vægt på innovation samt skabe øget værdi ved at tilføje nye funktioner til Layer Picker-løsningerne.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

SCM.dk

Resiliens: De danske stræder er Nordens Hormuz

SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn