28.09.2021 | Branchenyt
ZEBRA ZD421 OG ZD621 LABELPRINTERE
Indhold fra partner Hvad er dette?
Let Tech Refresh af Zebras alsidige Desktop printere. WiFi kan nu eftermonteres og Touch farve-display som option. En række modeller udgår samtidig.
Zebras lette modelopdatering af de hidtidige ZD420 og ZD620 printere indebærer primært, at WiFi kan eftermonteres i alle modeller.
ZD621 har flere standard-interfaces end ZD421 og fås nu med farve Touch-display. Display på en labelprinter er i særdeleshed en fordel, når den anvendes trådløst, da printer-settings og beskeder er let tilgængelige.
Som med de populære forgængere forventer vi absolut størst aktivitet på ZD421 programmet, der dækker langt de fleste behov. Det er helt primært adgangen til display i trådløse udgaver, der peger på valg af en ZD621 variant.
Alle modellerne findes i enten 200 dpi eller 300 dpi, hhv. i enten thermodirekt (f.eks. ZD421D) eller thermo transfer udgave (printning med farvebånd, f.eks. ZD421T).
UDPRÆGET MODULOPBYGNING - POPULÆRE OPTIONS KAN EFTERMONTERES
Som noget stadig væk ganske unikt blandt små labelprintere på markedet kan options som dispenser, cutter, serielport, Ethernet/LAN og nu altså også WiFi eftermonteres. De nye ZD421T og ZD621T printere har dual farvebåndsmagasin, så de ikke bare accepterer de kendte 74 m lange farvebånd på ½" kerne, men nu også 300 m lange farvebånd på 1" kerne. Ved at anvende de længere farvebånd skal brugeren ikke så ofte "tanke" farvebånd. Udvalget af tilgængelige farvebånd er også kraftigt øget med 300 m kapaciteten.
Printerne har justérbare media-sensorer. Det betyder at ZD-printerne bedre kan anvendes til ikke-rektangulære og/eller fortrykte labels. Tilmed er det muligt at opgradere printeren fra 200 til 300 dpi eller omvendt.
ZD-printerne arbejder pålideligt på labelhøjder ned til 6,4 mm. Dermed presser disse små arbejdsheste efterhånden de andre modeller i Zebras program og bestemt også andre brands på anvendeligheden fra alle mulige retninger.
HEALTH CARE MODELLER
De nye ZD-printere findes desuden i særlige udgaver i hvidt kabinet, der har en antimikrobisk overfladebehandling, som er bedre egnet til at modstå gentagen desinficerende behandling/rengøring. Strømforsyningen til Health Care udgaverne overholder desuden IEC 60601-1 standarden, så printerne må stå i særlige medicinal-certificerede lokaler.
MODELLER UDGÅR: ZD420, ZD620 OG ZD500
ZD421 og ZD621 programmet er nu komplet efter en gradvis indfasning i løbet af foråret og sommeren. Det betyder at forgængermodellerne ZD420, ZD620 og ZD500 i alle konfigurationer formelt udgår af salg pr. 16. august 2021. Der vil dog formentlig en tid herefter fortsat kunne leveres en del konfigurationer af de gamle modeller til lagrene er tømt.
De endnu ældre serier, GK420, GX420, GX430 og GC420 er der endnu ikke sat nogen slutdato på, men det forventes nu at blive i løbet af 2022.
Læs mere på produktsiden for Zebra ZD421D/ZD421T.
Læs mere på produktsiden for Zebra ZD621D/ZD621T.
IT

Datalogic Skorpio X5 industriel håndterminal
Med den nye Skorpio X5 har Datalogic for alvor meldt sig i superligaen blandt de mest industrielle og dermed robuste håndterminaler på markedet. En hårdfør kombi touch-og-tastatur terminal med håndtag.
Indhold fra partner
Branchenyt

NYE UDGAVER AF HONEYWELLS INDUSTRIELLE OG MELLEMINDUSTRIELLE LABELPRINTERE
Indhold fra partner
Innovation

Datalogic Memor K – letvægts-håndterminal i lommeformat
Den nye Memor K håndterminal fra Datalogic byder på et handy arbejdsredskab i lommeformat til lager-logistikarbejde. Den kan enhåndsbetjenes og tastaturet giver mulighed for effektivt datafangstarbejde med one-press angivelse af for eksempel antal på en indscannet vare.
Indhold fra partner
IT

HONEYWELL RT10 ENTERPRISE CLASS INDUSTRI-TABLET
Indhold fra partner
IT

Datalogic matrix 320 – procesautomation med hypereffektive fastmonterede stregkodescannere
Matrix 320 - den første model i Datalogics nye generation af kraftfulde inline stregkodelæsere til både 1D og 2D koder i hurtige produktions- og lagerautomationsløsninger.
Indhold fra partner
Branchenyt

INVITATION - BESØG OS PÅ ÅRETS HI 2021 MESSE I OKTOBER
Sæt kryds i kalenderen til en tur ind på stand L9164 (hal L) på HI-messen den 5.-7. oktober 2021 og få et kompetent indblik i de nyeste mærknings- og logistikløsninger inden for stregkoder, labels og datafangst.
Indhold fra partner