Virksomheder halter bagud med digitale strategier

Flere ledere får ikke indført den nødvendige it-strategi i deres sektorer, viser ny stor undersøgelse.

06.11.2015

SCM.dk

Flere ledere fra transport- og distributionsbranchen har ikke gennemført de nødvendige strategier, som allerede er implementeret i andre sektorer.

Det viser en ny rapport, der er udarbejdet af Forrester Research for Verizon Enterprise Solutions. Undersøgelsen peger på, at færre ledere i SCM-faget har implementeret deres strategier ”fuldt ud”.

Læs også: Maersk satser på intelligente containere

Samtidig er det kun 6 procent af direktørerne, der mener, at den digitale strategi har en tilpas grad af modenhed. 

71 procent af lederne i transport og distribution siger, at virksomhedens netværk spiler en afgørende rolle for at kunne indfri den digitale strategi. Alligevel lever mange eksisterende netværks-infrastrukturer ikke op til kravene. Ikke færre end 3 ud af 4 (75 procent) af lederne forklarer således, at deres infrastruktur er en flaskehals for den digitale udvikling.

Læs også: Skype-milliardær bruger robotter til udbringning

Rapporten peger også på, at 75 procent af lederne ser kundeoplevelsen som en "afgørende faktor" eller en "høj prioritet" ved teknologiske omstruktureringer. 

Du kan læse hele rapporten her.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 2025

25.11.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan forvandler du din supply chain fra omkostning til vækstmotor

25.11.2025SCM.dk

Cybertrusler: Virksomheder opruster i takt med stigende bekymring blandt erhvervsledere

25.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Black Friday presser tempoet, automatisering gør forskellen

24.11.2025AGR

Sponseret

Forsyningskæden: Det skjulte led i forbedret bundlinje

24.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

20.11.2025SCM.dk

Geografiske skævheder udfordrer erhvervsuddannelser

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle