Verdenskendt software-guru bliver åbningstaler på dette års EOT

Den anerkendte danske datalog Bjarne Stroustrup, som opfandt programmeringssproget C++, er årets åbningstaler på årets Electronics of Tomorrow.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'. Foto: Tony Brøchner/MCH.

30.06.2021

SCM.dk

Software-sporet på EOT's konferenceprogram har fået en opgradering af de helt store. Den danske datalog og opfinder af C++, Bjarne Stroustrup, har nemlig takket ja til at tage turen fra USA til Herning for at tale ved dette års EOT - Electronics of Tomorrow, som finder sted i MCH Messecenter Herning 31. august til 2. september.

”Det er altid dejligt at tale i Danmark og snakke med folk om deres tekniske problemer. Det er sådanne samtaler, der hjælper mig med at forbedre C++”, siger Bjarne Stroustrup, der foruden at kunne skrive opfinder af programmeringssproget C++ på cv'et, ligeledes kan bryste sig af titler som gæsteprofessor ved Columbia University og Technical Fellow hos investeringsbanken Morgan Stanley.

I 2018 blev han også modtager af den anerkendte Charles Stark Draper Price for Engineering for sin opfindelse af C++. Tidligere vindere af samme pris indbefatter blandt andre opfinderen af World Wide Web og GPS'en.

Det bliver netop C++ og de grundlæggende tanker bag, der bliver omdrejningspunktet for indlægget:

”C++ er et levende sprog. Verden ændrer sig, og vi ændrer os, så vi må ændre sproget, så det bedre kan tjene os. Mit foredrag i Herning vil fokusere på, hvordan C++ forbedres uden at gå på kompromis med stabiliteten, og hvordan de nye faciliteter i C++20 gør det nemmere at skrive robust og effektiv kode, der er lettere at vedligeholde”, fortæller Bjarne Stroustrup.

Læs også: Verdenskendt konference får skandinavisk premiere på EOT i Herning

Efter indlægget vil der være mulighed for en opfølgende snak med Bjarne Stroustrup i Partner Loungen, ligesom besøgende de efterfølgende dage også har mulighed for at høre en af de andre talere fra Software-sporet; herunder Reinhard Keil fra ARM Germany, Micaél Martins fra Visure Solutions og Brian Espersen Riemer fra LEGO Education.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'.

EOT - Electronics of Tomorrow finder sted 31. august-2. september 2021 i MCH Messecenter Herning, og Bjarne Stroustrup taler på EOT tirsdag 31. august kl. 10-11.30.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle