Verdenskendt software-guru bliver åbningstaler på dette års EOT

Den anerkendte danske datalog Bjarne Stroustrup, som opfandt programmeringssproget C++, er årets åbningstaler på årets Electronics of Tomorrow.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'. Foto: Tony Brøchner/MCH.

30.06.2021

SCM.dk

Software-sporet på EOT's konferenceprogram har fået en opgradering af de helt store. Den danske datalog og opfinder af C++, Bjarne Stroustrup, har nemlig takket ja til at tage turen fra USA til Herning for at tale ved dette års EOT - Electronics of Tomorrow, som finder sted i MCH Messecenter Herning 31. august til 2. september.

”Det er altid dejligt at tale i Danmark og snakke med folk om deres tekniske problemer. Det er sådanne samtaler, der hjælper mig med at forbedre C++”, siger Bjarne Stroustrup, der foruden at kunne skrive opfinder af programmeringssproget C++ på cv'et, ligeledes kan bryste sig af titler som gæsteprofessor ved Columbia University og Technical Fellow hos investeringsbanken Morgan Stanley.

I 2018 blev han også modtager af den anerkendte Charles Stark Draper Price for Engineering for sin opfindelse af C++. Tidligere vindere af samme pris indbefatter blandt andre opfinderen af World Wide Web og GPS'en.

Det bliver netop C++ og de grundlæggende tanker bag, der bliver omdrejningspunktet for indlægget:

”C++ er et levende sprog. Verden ændrer sig, og vi ændrer os, så vi må ændre sproget, så det bedre kan tjene os. Mit foredrag i Herning vil fokusere på, hvordan C++ forbedres uden at gå på kompromis med stabiliteten, og hvordan de nye faciliteter i C++20 gør det nemmere at skrive robust og effektiv kode, der er lettere at vedligeholde”, fortæller Bjarne Stroustrup.

Læs også: Verdenskendt konference får skandinavisk premiere på EOT i Herning

Efter indlægget vil der være mulighed for en opfølgende snak med Bjarne Stroustrup i Partner Loungen, ligesom besøgende de efterfølgende dage også har mulighed for at høre en af de andre talere fra Software-sporet; herunder Reinhard Keil fra ARM Germany, Micaél Martins fra Visure Solutions og Brian Espersen Riemer fra LEGO Education.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'.

EOT - Electronics of Tomorrow finder sted 31. august-2. september 2021 i MCH Messecenter Herning, og Bjarne Stroustrup taler på EOT tirsdag 31. august kl. 10-11.30.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V