Verdenskendt software-guru bliver åbningstaler på dette års EOT

Den anerkendte danske datalog Bjarne Stroustrup, som opfandt programmeringssproget C++, er årets åbningstaler på årets Electronics of Tomorrow.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'. Foto: Tony Brøchner/MCH.

30.06.2021

SCM.dk

Software-sporet på EOT's konferenceprogram har fået en opgradering af de helt store. Den danske datalog og opfinder af C++, Bjarne Stroustrup, har nemlig takket ja til at tage turen fra USA til Herning for at tale ved dette års EOT - Electronics of Tomorrow, som finder sted i MCH Messecenter Herning 31. august til 2. september.

”Det er altid dejligt at tale i Danmark og snakke med folk om deres tekniske problemer. Det er sådanne samtaler, der hjælper mig med at forbedre C++”, siger Bjarne Stroustrup, der foruden at kunne skrive opfinder af programmeringssproget C++ på cv'et, ligeledes kan bryste sig af titler som gæsteprofessor ved Columbia University og Technical Fellow hos investeringsbanken Morgan Stanley.

I 2018 blev han også modtager af den anerkendte Charles Stark Draper Price for Engineering for sin opfindelse af C++. Tidligere vindere af samme pris indbefatter blandt andre opfinderen af World Wide Web og GPS'en.

Det bliver netop C++ og de grundlæggende tanker bag, der bliver omdrejningspunktet for indlægget:

”C++ er et levende sprog. Verden ændrer sig, og vi ændrer os, så vi må ændre sproget, så det bedre kan tjene os. Mit foredrag i Herning vil fokusere på, hvordan C++ forbedres uden at gå på kompromis med stabiliteten, og hvordan de nye faciliteter i C++20 gør det nemmere at skrive robust og effektiv kode, der er lettere at vedligeholde”, fortæller Bjarne Stroustrup.

Læs også: Verdenskendt konference får skandinavisk premiere på EOT i Herning

Efter indlægget vil der være mulighed for en opfølgende snak med Bjarne Stroustrup i Partner Loungen, ligesom besøgende de efterfølgende dage også har mulighed for at høre en af de andre talere fra Software-sporet; herunder Reinhard Keil fra ARM Germany, Micaél Martins fra Visure Solutions og Brian Espersen Riemer fra LEGO Education.

Udover Software-temasporet tæller konferenceprogrammet på EOT også 'AI, data & cloud', '5G', 'Security', 'Green Innovation', 'Supply Chain' og 'Business’, samt et ottende konferencespor i form af den internationale LoRaWAN-konference 'The Things Conference on Tour'.

EOT - Electronics of Tomorrow finder sted 31. august-2. september 2021 i MCH Messecenter Herning, og Bjarne Stroustrup taler på EOT tirsdag 31. august kl. 10-11.30.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

SCM.dk

Kalundborg nærmer sig målet om Sjællands største containerhavn

SCM.dk

Hackere går efter de mindste byttedyr på cybersavannen

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia