Tvangsarbejde i leverandørkæden kan bekæmpes i skyen

Ved hjælp af en omfattende database over tvangsarbejde vil e-handelsnetværket Ariba og organisationen Made in a Free World hjælpe virksomheder med at opdage og forhindre tvangsarbejde og menneskehandel i leverandørkæderne.

Made in a Free Worlds FRDM-database kortlægger indhold i utallige produkter og services - helt ned til råmaterialer og arbejdsstyrke..

24.07.2015

SCM.dk

Der vurderes i dag at være mellem 20 og 30 millioner tvangsarbejdere i virksomhedernes globale supply chain.  Derfor er Ariba, der er et globalt cloud-baseret handelsnetværk, gået sammen med organisationen Made in a Free World, der råder over en omfattende database over tvangsarbejde. Sammen vil de skabe en løsning, der skal hjælpe virksomheder til at opdage og forhindre tvangsarbejde og menneskehandel langt ud i leverandørkæderne.

Læs også: Samarbejdet med underleverandører skal styrkes

”Tvangs- og børnearbejde finder sted blandt leverandører over hele verden, men sådan behøver det ikke blive ved med at forholde sig”, siger Justin Dillion, der er grundlægger og CEO hos Made in a Free World, der er et netværk af personer, grupper og virksomheder, der samarbejder om at forhindre tvangsarbejde og slaveri.

”Vi lever i en digitalt forbundet og datadrevet økonomi, og vi har værktøjet og informationerne, der skal til for at afdække og afslutte tvangsarbejde og slaveri”, siger han.

Et ansvar og en forpligtelse
Og der er mange fordele ved at benytte de værktøjer, som de to aktører sammen stiller til rådighed, mener Charlotte Wedell-Neergaard, nordic sales director, Procurement & Cloud i SAP Danmark, der ejer Ariba.

“Ved at høste fordelene af forbindelserne og informationerne i et netværk som Ariba og Made in a Free World, giver vi virksomhederne det bedst mulige beslutningsgrundlag i deres arbejde med supply chain. Det gavner både forretningen og vilkårene for mange mennesker verden over. Det er langt mere end en oplagt mulighed, det er et ansvar og en forpligtigelse. Forretningsgange og produktion kan placeres hos leverandører uden for virksomheden, men det kan ansvaret ikke”, siger Charlotte Wedell-Neergaard.

Ifølge Ariba er Made in a Free Worlds FRDM-database den mest omfattende registrering af tvangsarbejde og menneskehandel.

Læs også: Samarbejde i forsyningskæden gemmer stort potentiale

Databasen kortlægger indhold i utallige produkter og services helt ned til råmaterialer og arbejdsstyrke, mens Ariba Network er en cloud-løsning, der rummer mere end 16 års transaktioner, relationer og community-generet indhold. I én samlet løsning giver det virksomheder mulighed for at opnå indsigt og transparens, der blandt andet kan bruges til at:

  • Vurdere deres udgifter og supply chain op imod FRDM-databasen og få indsigt i områder, hvor der kan være risiko for tvangsarbejde.
  • Rette opmærksomheden mod fremtidige risici ved at sammenholde en masse forskellige inputs som eksempelvis leverandørernes performance ratings, betalingshistorik mv.
  • Identificere alternative kilder til leverancer, hvor der er transparens og fair arbejdsvilkår.
  • Få adgang til kategorispecifikke metoder til at opdage tvangsarbejde samt få skitseret, hvordan problemet bliver afhjulpet.

Læs mere om projektet her

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Digitalt fundament giver Grundfos større skalerbarhed og overblik

14.05.2026Datacon A/S

Sponseret

7.500 ekspeditioner på under 4 timer kræver sit system

13.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR TITAN ultra: KUKA sætter nye standarder inden for automatisering af tunge opgaver

12.05.2026SCM.dk

Teknologisk Institut åbner laboratorium for humanoide robotter

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle