Tre virksomheder i spil til automatiserings-prisen

Tre ud af 34 indstillede virksomheder er i finalen om at vinde automatiseringsprisen 2013.

Medstifter af Universal Robots Esben H. Østergaard er som den eneste personligt indstillet til årets automatiseringspris. Foto: Universal Robots. .

29.04.2013

SCM.dk

Juryen består af:

Knud L. Sant, bestyrelsesformand i Valcon

Lars Goldschmidt, direktør i Dansk Industri

Bjørn Godske, journalist hos Ingeniøren med ansvar for produktion og teknologi

Henning Ingemann Hansen, udviklingsdirektør i Cabinplant (vinder af automatiseringsprisen i 2012)

Ole Madsen, professor ved Aalborg Universitet, Institut for Mekanik og Produktion

Dansk Robot Netværks (DIRA) jury har voteret og udpeget tre finalister til DIRA Automatiseringsprisen 2013. Valget faldt på virksomhederne Grundfos, Hardi International og Universal Robots.  

Læs også: Prisvindende dansk robotanlæg solgt til Grækenland

Begrundelserne for indstillingerne er ifølge dira.dk:  

Grundfos skulle på rekordtid udvikle og implementere den nye Sparta-pumpe for at være first-mover på den nye pumpenorm, der trådte i kraft 1. januar 2013. Grundfos har med produktionslinjen til Sparta-pumpen implementeret løsninger fra mange forskellige leverandører, der tilsammen har udgjort en færdig linje, som lever op til Grundfos’ specifikationer.

Hardi International fik adgang til finalerunden med et projekteret FMS-svejseanlæg, der skal omstrukturere firmaets produktionsfaciliteter til forsvarligt og rentabelt at kunne drive et-styk produktion af robotsvejsekonstruktioner. Tanken er, at man ved brug af fleksibelt produktionsudstyr øger mulighederne for just-in-time produktion af kundespecifikke produkter, hvilket til stadighed vil forbedre leveringstiden til slutkunderne, eliminere interne lagre og øge produktionseffektiviteten i Danmark.

Universal Robots er udvalgt som finalist med en personlig indstilling. Esben H. Østergaard var med til at stifte Universal Robots, mens han arbejdede som robotforsker på Syddansk Universitet. Hans ide var, at gøre en forskel ved at lave de små, sikre og fleksible robotter, som Danmark og hele den vestlige verden havde brug for. Han sagde derfor sit sikre universitetsjob op og kastede sig ud i arbejdet med at udvikle robotterne.

Læs også: Automatisér ikke for enhver pris

Vinderen afsløres på hi[13]-messen
Den endelige afgørelse træffes af juryen hen over sommeren og afsløres på hi[13]-messen 3. september i Herning.

- JKK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia