Tre virksomheder i spil til automatiserings-prisen

Tre ud af 34 indstillede virksomheder er i finalen om at vinde automatiseringsprisen 2013.

Medstifter af Universal Robots Esben H. Østergaard er som den eneste personligt indstillet til årets automatiseringspris. Foto: Universal Robots. .

29.04.2013

SCM.dk

Juryen består af:

Knud L. Sant, bestyrelsesformand i Valcon

Lars Goldschmidt, direktør i Dansk Industri

Bjørn Godske, journalist hos Ingeniøren med ansvar for produktion og teknologi

Henning Ingemann Hansen, udviklingsdirektør i Cabinplant (vinder af automatiseringsprisen i 2012)

Ole Madsen, professor ved Aalborg Universitet, Institut for Mekanik og Produktion

Dansk Robot Netværks (DIRA) jury har voteret og udpeget tre finalister til DIRA Automatiseringsprisen 2013. Valget faldt på virksomhederne Grundfos, Hardi International og Universal Robots.  

Læs også: Prisvindende dansk robotanlæg solgt til Grækenland

Begrundelserne for indstillingerne er ifølge dira.dk:  

Grundfos skulle på rekordtid udvikle og implementere den nye Sparta-pumpe for at være first-mover på den nye pumpenorm, der trådte i kraft 1. januar 2013. Grundfos har med produktionslinjen til Sparta-pumpen implementeret løsninger fra mange forskellige leverandører, der tilsammen har udgjort en færdig linje, som lever op til Grundfos’ specifikationer.

Hardi International fik adgang til finalerunden med et projekteret FMS-svejseanlæg, der skal omstrukturere firmaets produktionsfaciliteter til forsvarligt og rentabelt at kunne drive et-styk produktion af robotsvejsekonstruktioner. Tanken er, at man ved brug af fleksibelt produktionsudstyr øger mulighederne for just-in-time produktion af kundespecifikke produkter, hvilket til stadighed vil forbedre leveringstiden til slutkunderne, eliminere interne lagre og øge produktionseffektiviteten i Danmark.

Universal Robots er udvalgt som finalist med en personlig indstilling. Esben H. Østergaard var med til at stifte Universal Robots, mens han arbejdede som robotforsker på Syddansk Universitet. Hans ide var, at gøre en forskel ved at lave de små, sikre og fleksible robotter, som Danmark og hele den vestlige verden havde brug for. Han sagde derfor sit sikre universitetsjob op og kastede sig ud i arbejdet med at udvikle robotterne.

Læs også: Automatisér ikke for enhver pris

Vinderen afsløres på hi[13]-messen
Den endelige afgørelse træffes af juryen hen over sommeren og afsløres på hi[13]-messen 3. september i Herning.

- JKK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

02.11.2026PALOMAT

Sponseret

Bruger du din robotkapacitet på de rigtige opgaver?

SCM.dk

Danske cybertalenter blandt Europas bedste i cybersikkerhed

SCM.dk

Nye EU-klimaregler kan fordyre international luftfragt

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg