Tag temperaturen på transportmarkedet

Tyske TimoCom har lanceret et værktøj, der kan hjælpe med at optimere kapacitetsudnyttelsen for transportdisponenten.

27.10.2010

SCM.dk

Ligevægt mellem fragt- og laderumstilbud er enhver disponents drømmescenarie. I den virkelige verden er det dog sjældent, at udbud og efterspørgsel opvejer hinanden. Er det så overhovedet muligt at skabe sig et overblik over den aktuelle markedssituation? Ja, det mener TimoCom Soft- und Hardware GmbH. som udbyder af den førende fragt- og laderumsbørs i Europa, TC Truck&Cargo®. TimCom har ønsket at udnytte børsens store volumen til at udvikle et praktisk værktøj – transportbarometeret. TimoCom præsenterer nu også onlineversionen her på www.scm.dk.

Eftersom TimoComs børs nærmest 1:1 afspejler forholdet mellem udbud og efterspørgsel for fragt- og laderumskapaciteter i transportbranchen, inddrager mange virksomheder transportbarometeret, når der skal træffes beslutninger. Transportbarometeret danner således basis for beregning af markedspristendenser og prisforhandlinger. På den måde bliver det lettere at håndtere prisudsving. Transportmarkedet bliver mere transparenter, og der opnås en mere effektiv planlægning.

I fragt- og laderumsbørsen TC Truck&Cargo® stiller TimoCom dagligt op til 230.000 internationale fragt- og laderumstilbud til rådighed for sine 75.000 brugere af programmet fra 44 forskellige lande i Europa. Med henblik på at visualisere markedssituationen udtrækker TimoCom det aktuelle antal tilbud i noget nær realtid.
Se mere på:
LADEBØRSEN: http://www.timocom.dk/sec/900110/index.cfm/DYN/hmenuaction,503231639530100/
og www.timocom.dk

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025Dematic

Sponseret

Dematic Integrates a Pallet AS/RS in Latest Expansion for Spanish Workwear Giant Velilla

12.12.2025SCM.dk

Nyt logistisk supercenter åbner i Ringsted

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle