Store perspektiver for RFID

RFID går en lys fremtid i møde, og Danmark kommer også med på vognen, vurderer Henrik Granau, formand for RFID i Danmark.

03.06.2013

SCM.dk

”Pionerer inden for hver branche er ude over pilotprojekt-stadiet og er i fuld gang med finde frem til de rette RFID-datastandarder", siger Henrik Granau, formand for RFID i Danmark. .

På konferencen ”RFID i Danmark 2013”, der fandt sted på IT-Universitet i København 30. maj, fortalte formand for foreningen RFID i Danmark, Henrik Granau, om de seneste internationale tendenser inden for RFID.

Netop hjemvendt fra verdens største RFID-event i Orlando, Florida, kunne han berette, at virksomheder i USA er blevet mere fokuseret på branchestandarder inden for RFID, hvilket ifølge Granau viser, at der er ved at komme skub i udbredelsen.   

”Pionerer inden for hver branche er ude over pilotprojekt-stadiet og er i fuld gang med finde frem til de rette RFID-datastandarder, når der for alvor skal arbejdes på tværs i organisationen og i supply chain”, fortalte han.

RFID minimerer svind
Han fremhævede desuden, at de amerikanske virksomheder er begyndt at have en videnskabelig tilgang til, hvad RFID-teknologien rent faktisk betyder for deres forretning. Det gælder for eksempel i detailhandlen, hvor der nu er statistisk dokumentation for, at RFID også kan bruges til at minimere svind.

At der er behov for at gøre noget ved det problem, illustrerede Granau med tal fra undersøgelsen National Retail Security Survey, der viser, at der forsvandt varer i amerikansk detailhandel for 32,3 milliarder dollars i 2009.

”Eftersom RFID gør virksomhederne i stand til automatisk at overvåge varernes færden i realtid, kan teknologien bruges i forhold til svind i hele forsyningskæden”, sagde han.  

Hospitalerne viser vejen
Henrik Granau mener ikke, at vi vil se en RFID-revolution i dansk detailhandel i nær fremtid. Bibliotekerne har været de danske RFID-pionerer, men eftersom sundhedsvæsenet i takt med opførelsen af de nye supersygehuse indfører teknologien, vurderer han, at flere danske virksomheder vil blive inspireret til at tage RFID til sig.

”Om tre til fire år tror jeg, at vi vil se, at RFID har bredt sig til flere brancher, også i Danmark”.  

På verdensplan rykker RFID i detailhandlen mest inden for to brancher, mærkevaretøj og forbrugerelektronik, oplyste Granau.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Shopbox og Delfi Technologies: Alt-i-én POS og hurtigere betalinger

03.02.2026SCM.dk

Amerikansk cloud-dominans udgør geopolitisk risiko

02.02.2026PA Consulting

Sponseret

Supply chain vinder ikke på held, men på data

02.02.2026SCM.dk

Ny cyberaftale: Erhvervslivets digitale sikkerhed er lige blevet en tand stærkere

02.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Hurtigere svar og færre stop i hverdagen hos MENY Harlev

02.02.2026SCM.dk

Indspark: Smid kiloene i forsyningskæden, ikke kun i fitnesscentret

02.02.2026SCM.dk

Globale ledere har øjnene stift rettet på cyberangreb

02.02.2026SCM.dk

Sådan skaber tech, AI og data sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online