Store perspektiver for RFID

RFID går en lys fremtid i møde, og Danmark kommer også med på vognen, vurderer Henrik Granau, formand for RFID i Danmark.

03.06.2013

SCM.dk

”Pionerer inden for hver branche er ude over pilotprojekt-stadiet og er i fuld gang med finde frem til de rette RFID-datastandarder", siger Henrik Granau, formand for RFID i Danmark. .

På konferencen ”RFID i Danmark 2013”, der fandt sted på IT-Universitet i København 30. maj, fortalte formand for foreningen RFID i Danmark, Henrik Granau, om de seneste internationale tendenser inden for RFID.

Netop hjemvendt fra verdens største RFID-event i Orlando, Florida, kunne han berette, at virksomheder i USA er blevet mere fokuseret på branchestandarder inden for RFID, hvilket ifølge Granau viser, at der er ved at komme skub i udbredelsen.   

”Pionerer inden for hver branche er ude over pilotprojekt-stadiet og er i fuld gang med finde frem til de rette RFID-datastandarder, når der for alvor skal arbejdes på tværs i organisationen og i supply chain”, fortalte han.

RFID minimerer svind
Han fremhævede desuden, at de amerikanske virksomheder er begyndt at have en videnskabelig tilgang til, hvad RFID-teknologien rent faktisk betyder for deres forretning. Det gælder for eksempel i detailhandlen, hvor der nu er statistisk dokumentation for, at RFID også kan bruges til at minimere svind.

At der er behov for at gøre noget ved det problem, illustrerede Granau med tal fra undersøgelsen National Retail Security Survey, der viser, at der forsvandt varer i amerikansk detailhandel for 32,3 milliarder dollars i 2009.

”Eftersom RFID gør virksomhederne i stand til automatisk at overvåge varernes færden i realtid, kan teknologien bruges i forhold til svind i hele forsyningskæden”, sagde han.  

Hospitalerne viser vejen
Henrik Granau mener ikke, at vi vil se en RFID-revolution i dansk detailhandel i nær fremtid. Bibliotekerne har været de danske RFID-pionerer, men eftersom sundhedsvæsenet i takt med opførelsen af de nye supersygehuse indfører teknologien, vurderer han, at flere danske virksomheder vil blive inspireret til at tage RFID til sig.

”Om tre til fire år tror jeg, at vi vil se, at RFID har bredt sig til flere brancher, også i Danmark”.  

På verdensplan rykker RFID i detailhandlen mest inden for to brancher, mærkevaretøj og forbrugerelektronik, oplyste Granau.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

05.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Idelic

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online