Sådan går det med SCM i 2020 - del 1

Samarbejde på tværs af funktioner, flere handelsbarrierer, endnu mere gennemsigtighed, digitalisering og ikke mindst kompetenceudvikling præger prognoserne for supply chain management i 2020. Én anbefaling lyder: Forstå hvordan forandringer påvirker forsyningskæden og prioritér det, der batter mest. Læs de første fem eksperters svar på de samme to spørgsmål om, hvordan de forventer supply chain-agendaen vil se ud i 2020.

31.01.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Alle 15 eksperter har svaret på følgende to spørgsmål:

1. Hvordan adskiller supply chain-lederens udfordringer sig i 2020 i forhold til de seneste år?

2. Hvilke virkemidler mener du supply chain-lederen må gribe til i 2020 for at tackle ovenstående udfordringer?

Her er svarende fra de første fem.

Carl-Johan Vang Christensen, Toms Gruppen.

Carl-Johan Vang Christensen, Group Supply Chain Director, Toms Group A/S:

Samarbejde på tværs af funktioner

  1. SC-lederen vil i 2020 og fremad have større fokus på samarbejde på tværs af funktioner samt styrkelse af processer og IT. Fixer-kulturen skal erstattes af forankrede processer, der går på tværs af funktioner.
  2. Vær den samlende faktor og skab gennemsigtighed og forståelse i forretningen gennem S&OP. Kommunikér kompleksitetsfaktoren gennem fakta i forhold til produktudvikling og start med dig selv i forandringssammenhæng… Lederen skal forstå sin egen dynamik og påvirkning af andre og ikke mindst bliver forståelse for forskellige kulturer ret afgørende for at lande rigtigt i det nye produktionslandskab.

Claus Høgholm, Novo Nordisk.

Claus Høgholm, Corporate Vice President, Device Manufacturing & Sourcing, Novo Nordisk A/S

Digitalisering kalder på kompetenceudvikling og autentisk lederskab

  1. Mulighederne for og forventningerne til digitalisering og automatisering vil accelerere yderligere i takt med, at de teknologiske muligheder bliver mere tilgængelige, robuste og billigere. Behovet for øget digitalisering af supply chain management vil komme fra både vores kunder, produkter, supply chain processer og leverandører.
  2. Kommunikation og autentisk personligt lederskab bliver endnu mere afgørende for succes, når forandringshastigheden øges markant. Den nuværende organisation vil have behov for at tilegne sig nye kompetencer og bruge andre løsninger end i dag. Samtidig vil kommende generationer af ”digital natives” have andre forventninger til, hvordan arbejdet skal planlægges og udføres. Alle disse forandringer skal favnes af ledelsens klare kommunikation, så der skabes fremdrift samtidig med tryghed.

Martin Lynge, Zillion Consulting Group.

Martin Lynge, adm. direktør, Zillion Consulting Group

Rekruttering, kompetenceudvikling og nysgerrighed

1. Øget globalisering af både markeder og forsyning giver større og større anledning til at gøre brug af nyeste informationsteknologier til at understøtte integration og gennemsigtighed. Dette kræver nyeste know-how og viden, som kan være svært at tiltrække i et presset arbejdsmarked.

2. Være mere nysgerrig end nogensinde på de muligheder, som der med hastige skridt er ved at opstå med ”the internet of things” – en lang række manuelle rutiner bør automatiseres/digitaliseres, hvilket også vil betyde et skift i opgaven fra udførende til vedligehold af de systemer, som bærer opgaven. Så vær nysgerrig og få opkvalificeret dine medarbejdere til at kunne tackle de nye tider.

Ebbe Gubi, Davidsens Tømmerhandel.

Ebbe Gubi, logistikdirektør, Davidsens Tømmerhandel A/S

Tænk logistik ind i den samlede produkt- og servicepakke

  1. De sidste par år har det handlet rigtigt meget om at ”komme med på bølgen” i forhold til e-handel med attraktive leveringsformer og – betingelser. I de kommende år tror jeg, at vi kommer til at fokusere på at designe og tilbyde attraktive leveringsformer tilpasset det rigtige omkostningsniveau.
  2. Det er det gode gamle samarbejde med salgsorganisationen om at tænke logistik ind i den samlede produkt- og servicepakke, og logistikomkostningerne ind i det samlede produktregnskab. Og så handler det om at tænke nyt, opgive hellige køer og udnytte nye (og eksisterende) teknologiske muligheder.

Jan Stentoft, Syddansk Universitet.

Jan Stentoft, professor i supply chain management, Syddansk Universitet

Se på risici og vær parat til at gribe ind

  1. Udfordringer relateret til indre forhold: Fortsat digitalisering og sikre valide stamdata, sikre de rette kompetencer samt balancering af udbud og efterspørgsel gennem Sales & Operations Planning. Udfordringer relateret til ydre forhold: Vil være situationsbestemt men vedrører Brexit, handelskrigen mellem Kina og USA, klimaudfordringer, præsidentvalget i USA og generelt politisk uro.
  2. Assessment af arbejdsgange med henblik at på vurdere, hvor nye digitale teknologier kan udnyttes. Fokus på supply chain talent og tværgående arbejde med henblik på fortsat at eliminere silokultur. Skabe bevidsthed om eventuelle risici omkring de ydre forhold og skabe parathed til at gribe ind, hvis det måtte blive nødvendigt.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Denne artikel er del af et tema:

Tema om SCM i 2020

Relateret indhold

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

02.12.2025SCM.dk

Kinas udledninger flader ud - og måske er det permanent

02.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatisering i sundhedssektoren

01.12.2025Combilift

Sponseret

Combilift Unveils the 2025 Christmas video “Twelve Days of Christmas” – with a Twist!

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online