Sådan går det med SCM i 2020 - del 1

Samarbejde på tværs af funktioner, flere handelsbarrierer, endnu mere gennemsigtighed, digitalisering og ikke mindst kompetenceudvikling præger prognoserne for supply chain management i 2020. Én anbefaling lyder: Forstå hvordan forandringer påvirker forsyningskæden og prioritér det, der batter mest. Læs de første fem eksperters svar på de samme to spørgsmål om, hvordan de forventer supply chain-agendaen vil se ud i 2020.

31.01.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Alle 15 eksperter har svaret på følgende to spørgsmål:

1. Hvordan adskiller supply chain-lederens udfordringer sig i 2020 i forhold til de seneste år?

2. Hvilke virkemidler mener du supply chain-lederen må gribe til i 2020 for at tackle ovenstående udfordringer?

Her er svarende fra de første fem.

Carl-Johan Vang Christensen, Toms Gruppen.

Carl-Johan Vang Christensen, Group Supply Chain Director, Toms Group A/S:

Samarbejde på tværs af funktioner

  1. SC-lederen vil i 2020 og fremad have større fokus på samarbejde på tværs af funktioner samt styrkelse af processer og IT. Fixer-kulturen skal erstattes af forankrede processer, der går på tværs af funktioner.
  2. Vær den samlende faktor og skab gennemsigtighed og forståelse i forretningen gennem S&OP. Kommunikér kompleksitetsfaktoren gennem fakta i forhold til produktudvikling og start med dig selv i forandringssammenhæng… Lederen skal forstå sin egen dynamik og påvirkning af andre og ikke mindst bliver forståelse for forskellige kulturer ret afgørende for at lande rigtigt i det nye produktionslandskab.

Claus Høgholm, Novo Nordisk.

Claus Høgholm, Corporate Vice President, Device Manufacturing & Sourcing, Novo Nordisk A/S

Digitalisering kalder på kompetenceudvikling og autentisk lederskab

  1. Mulighederne for og forventningerne til digitalisering og automatisering vil accelerere yderligere i takt med, at de teknologiske muligheder bliver mere tilgængelige, robuste og billigere. Behovet for øget digitalisering af supply chain management vil komme fra både vores kunder, produkter, supply chain processer og leverandører.
  2. Kommunikation og autentisk personligt lederskab bliver endnu mere afgørende for succes, når forandringshastigheden øges markant. Den nuværende organisation vil have behov for at tilegne sig nye kompetencer og bruge andre løsninger end i dag. Samtidig vil kommende generationer af ”digital natives” have andre forventninger til, hvordan arbejdet skal planlægges og udføres. Alle disse forandringer skal favnes af ledelsens klare kommunikation, så der skabes fremdrift samtidig med tryghed.

Martin Lynge, Zillion Consulting Group.

Martin Lynge, adm. direktør, Zillion Consulting Group

Rekruttering, kompetenceudvikling og nysgerrighed

1. Øget globalisering af både markeder og forsyning giver større og større anledning til at gøre brug af nyeste informationsteknologier til at understøtte integration og gennemsigtighed. Dette kræver nyeste know-how og viden, som kan være svært at tiltrække i et presset arbejdsmarked.

2. Være mere nysgerrig end nogensinde på de muligheder, som der med hastige skridt er ved at opstå med ”the internet of things” – en lang række manuelle rutiner bør automatiseres/digitaliseres, hvilket også vil betyde et skift i opgaven fra udførende til vedligehold af de systemer, som bærer opgaven. Så vær nysgerrig og få opkvalificeret dine medarbejdere til at kunne tackle de nye tider.

Ebbe Gubi, Davidsens Tømmerhandel.

Ebbe Gubi, logistikdirektør, Davidsens Tømmerhandel A/S

Tænk logistik ind i den samlede produkt- og servicepakke

  1. De sidste par år har det handlet rigtigt meget om at ”komme med på bølgen” i forhold til e-handel med attraktive leveringsformer og – betingelser. I de kommende år tror jeg, at vi kommer til at fokusere på at designe og tilbyde attraktive leveringsformer tilpasset det rigtige omkostningsniveau.
  2. Det er det gode gamle samarbejde med salgsorganisationen om at tænke logistik ind i den samlede produkt- og servicepakke, og logistikomkostningerne ind i det samlede produktregnskab. Og så handler det om at tænke nyt, opgive hellige køer og udnytte nye (og eksisterende) teknologiske muligheder.

Jan Stentoft, Syddansk Universitet.

Jan Stentoft, professor i supply chain management, Syddansk Universitet

Se på risici og vær parat til at gribe ind

  1. Udfordringer relateret til indre forhold: Fortsat digitalisering og sikre valide stamdata, sikre de rette kompetencer samt balancering af udbud og efterspørgsel gennem Sales & Operations Planning. Udfordringer relateret til ydre forhold: Vil være situationsbestemt men vedrører Brexit, handelskrigen mellem Kina og USA, klimaudfordringer, præsidentvalget i USA og generelt politisk uro.
  2. Assessment af arbejdsgange med henblik at på vurdere, hvor nye digitale teknologier kan udnyttes. Fokus på supply chain talent og tværgående arbejde med henblik på fortsat at eliminere silokultur. Skabe bevidsthed om eventuelle risici omkring de ydre forhold og skabe parathed til at gribe ind, hvis det måtte blive nødvendigt.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om SCM i 2020

Relateret indhold

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nordisk alliance skal styrke forsvar og resiliens

SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online