PostNord slår portene op til Danmarks største gods- og pakketerminal

PostNord ønsker at give dansk e-handel et løft med en ny stor gods- og pakketerminal i Skandinavisk Transportcenter ved Køge. 13. april klippede borgmester i Køge Kommune, Marie Stærke, snoren ved den officielle indvielse af den 25.000 kvadratmeter store terminal, der er nabo til PostNords nye kæmpelager til tredjepartslogistik.

1. Marie Stærke, borgmester i Køge Kommune stod for indvielsen af PostNords nye gods- og pakketerminal, der har særlig fokus på e-handel. Hun ses her sammen med direktør i PostNord i Danmark, Peter Kjær Jensen samt chef for pakketerminalen, Per Albrektsen (th).Foto: Søren Hytting/PostNord..

15.06.2018

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Vores nye center i Køge bliver et knudepunkt for dansk e-handel med Danmarks største pakketerminal og et endnu større, state-of-the-art TPL-lager som nabo. Det betyder, at vi på TPL-lageret plukker og pakker netbutikkernes ordrer til sent om aftenen, og sender dem direkte til pakketerminalen, der sorterer forsendelserne, så de kan være ude hos kunden allerede dagen efter", siger administrerende direktør i PostNord Danmark, Peter Kjær Jensen, og fortsætter:

"Det er en stor strategisk satsning, der styrker både vores og vores afsenderkunders konkurrenceevne - ikke kun i Danmark men også i Sydsverige”.

Alle funktioner under samme tag
Den nye PostNord-terminal rummer både pakkesortering, distributionshub, godsterminal samt kurer- og InNight-funktion.

Alle funktioner under samme tag giver stor fleksibilitet og færre håndteringer, som i logistiklogik er afgørende for at optimere processer og nedbringe omkostninger.

For e-handlerne er den største fordel, at det vil være muligt at modtage ordrer til langt ud på aftenen og stadig få dem ud til modtagerne næste dag, hvis de har deres varer i tredjepartslogistik-lageret ved siden af terminalen.

”Det er rigtig dejligt, at vi her i Køge nu kan byde velkommen til hele Danmarks nye pakketerminal. Det betyder arbejdspladser, og det betyder liv til hele kommunen, når store som små virksomheder vælger at placere sig her. Jeg er sikker på, at PostNord har valgt rigtigt, da de så, at Køge kan noget særligt, og ser frem til samarbejdet”, siger Marie Stærke, borgmester i Køge Kommune.

400 ansatte i døgndrift
Terminalen er arbejdsplads for 400 ansatte og får hele døgnet besøg af chauffører, der kører til og fra med gods fra PostNords kunder, så der er konstant aktivitet i det strategisk placerede logistikmekka.

Placeringen er sammen med det nye TPL-lager valgt ud fra den lette adgang til motorveje med forbindelse til resten af landet samt internationalt både nord- og sydgående.

Den nye terminal er den fjerde af PostNords nye terminaler i Danmark, som PostNord har opført for at imødekomme den stærke vækst i nethandel og pakkedistribution samt sikre kapacitet til at kunne håndtere den fremtidige vækst på godsområdet.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

03.09.2025RELEX Solutions

Sponseret

How the RELEX platform turns AI agents into experts

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles