Opgradering af WMS øger virksomheds effektivitet med over 40 procent

Virksomheden Av Form A/S har investereret i ny teknologi, som har optimeret lager og arbejdsgang. Det har både øget effektiviteten og nedbragt omkostningerne. Projektchef mener, det er en investering i konkurrencedygtighed.

WMS-systemet LOGIA styrer hele Av Forms lager – både det manuelle og det automatiske lager. Foto: Logimatic.

10.09.2019

SCM.dk

Virksomheden Av Form A/S i Herning, der sælger legetøj og kreative materialer til institutioner, har øget effektiviteten med over 40 procent ved at optimere lagersystemet med nye teknologier fra Logimatic.

Læs også: Mærsks fuldautomatiserede havneterminal har ikke øget produktiviteten

I 2016 flyttede virksomheden til et nyt lager, hvor lagerautomater blev installeret og lagerstyringssystemet blev opgraderet. Desuden blev plukkevogne og ordresedler opgraderet til iPads, håndscannere og plukketrucks.

Investeringen har gjort det muligt at implementere otte lagerautomater, der udnytter lagerets højde fuldt ud. Det har gjort det muligt at opbevare langt flere varer og tilgå dem på en mere effektiv måde. Virksomheden har både et manuelt lager og et automatiseret lager, som styres af WMS-systemet LOGIA.

Marianne Sørensen er administrerende direktør i Av Form, der sælger legetøj og kreative materialer til institutioner. Foto: Av Form A/S. .

WMS-systemet er integreret med virksomhedens ERP-system, for at stamdataene kan udveksles mellem systemerne. De nye opgraderinger binder virksomhedens logistik sammen, hvilket både har forbedret effektiviteten og minimeret fejl, hvilket er med til at reducere omkostningerne.

Behov for konkurrencedygtighed
Ifølge Lene Baadsgaard, der blandt andet er projektchef for Supply Chain hos AV Form, har investeringen været stor. Men virksomheden har ikke haft råd til at lade være, da markedet er præget af hård konkurrence. Derfor har investeringen været nødvendig for at holde omkostningerne nede og blive mere konkurrencedygtig.

Læs også: Ny blockchain-standard skal skabe effektivitet i forsyningskæderne

”Vi har nedbragt vores lageromkostninger med 22 procent, hvilket har gjort os mere konkurrencedygtige. Herudover er plukkeeffektiviteten på lageret øget med 40,6 procent over de sidste tre år. Det betyder, at vi kan ekspedere flere ordrer med den samme kapacitet”, fortæller administrerende direktør Marianne Sørensen. 

- MGC 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

05.02.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK