Ny feederrute til Aalborg Havn – fransk rederigigant skal til det nordjyske

Verdens tredjestørste rederi, franske CMA CGM, har fået en ny fragtrute, der i fremtiden ugentligt vil bringe et af rederiets containerskibe forbi havnen i Aalborg.

Containertrafikken til og fra Aalborg Havn er steget de seneste par år. Nu har havnen udvidet med endnu en feederrute. Foto: Aalborg Havn. .

05.01.2016

SCM.dk

Det har ikke ligefrem været en dårlig jul for Aalborg havn. Sidst i december blev det nemlig offentliggjort, at et af det største rederier i verden, franske CMA CGM, har lavet en aftale med havnen, der kobler Aalborg Havn på en ny feederrute fra rederiet.

Ruten forbinder havnen i Aalborg med ”kollegaer” i Hamborg, Fredericia, Helsingborg og Halmstad. Det er containerskibet MV Emilia, der med sine 122 meter i længden og kapacitet på 700 TEU ugentligt vil lægge vejen forbi Nordjylland, oplyser Aalborg Havn.

Læs også: Øget godsomsætning i de store danske havne

”Den nye aftale er en milepæl i den positive udvikling, som Aalborg Havn er inde i. Vi er de seneste år vokset til Danmarks fjerde største containerhavn med en samlet markedsandel på otte procent, og med den nye aftale med CMA CGM kan vi tiltrække yderligere aktiviteter til Aalborg og Nordjylland”, siger salgs- & marketingchef fra Aalborg Havn A/S, Ole Brøndum.

Aalborg havn har siden 2010 haft en ugentlig feederrute til Rotterdam og Göteborg. Det er rederiet X-Press, der har ruten, men den sejles også af shippingfirmaer som APL, Evergreen og mange andre.

Den nye feederrute er derimod en own carrier-rute, hvilket betyder, at det er CMA CGM’s egne containere, der sejler ruten.

Læs også: 2014 blev et rekordår for Aalborg Havn

Containerskibet MV Emilia har allerede gæstet Aalborg Havn, hvor interessen for ruten ikke har været umærkbar:

”Midt- og Nordjylland har en stor koncentration af fødevarevirksomheder, og CMA CGM satser specielt på køle- og frysecontainere, der anvendes til slagterivarer, fisk, mejerivarer med videre. Derudover naturligvis tørlast”, fortæller Ole Brøndum.

I 2014 håndterede Aalborg Havn knap 63.000 containere (TEU). Heraf stod den faste Rotterdamrute for ca. 25 procent, mens Grønlandstrafikken tegnede sig for godt 70 procent.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online