MiR og BILA vil gøre automatisering lettere

Mobile Industrial Robots (MiR) har netop annonceret et nyt partnerskab med BILA A/S, en dansk virksomhed med speciale i automatisering og produktionsoptimering.

Et tæt samarbejde mellem Mobile Industrial Robots (MiR) og den danske automatiseringsspecialist BILA A/S, skal gøre det lettere for industrikunder over hele verden at indføre automatisering. Foto: 123rf.com..

17.08.2023

SCM.dk

BILA er i forvejen Certified System Integrator af MiR's autonome mobile robotter (AMR'er), og med det nye samarbejde skal BILA markedsføre og sælge MiR robotter til integratorer og slutbrugere. BILA kan desuden bistå industrikunder over hele verden med at implementere MiR's robotter og integrere brugen af AMR'erne med anden automatisering og robotteknologi. Det gælder både enkeltstående intralogistiske løsninger og større, mere komplekse automatiseringsprojekter.

"Vi har haft et stort ønske om at etablere et tæt samarbejde med en partner, der har stærke kompetencer inden for automatisering og intralogistik. Her står BILA særligt stærkt i kraft af deres professionalisme og kundeplatform inden for automatisering, så vi har høje forventninger til samarbejdet. Vores MiR robotter er særdeles velegnede til mange af BILA's kunder, og kombinationen af vores fælles værditilbud bliver et stort plus for mange virksomheder", siger MiR's præsident, Jean-Pierre Hathout. 

BILA's kompetencer omfatter rådgivning, konstruktion, udvikling, implementering og servicering af robotanlæg. Virksomheden leverer et bredt spænd af ydelser; lige fra små, uafhængige opgaver til komplekse, fuldt IT-integrerede løsninger i store koncerner. BILA er et perfekt match til MiR's kundesegmenter, der primært er større multinationale virksomheder som Toyota, Ikea, Novo Nordisk, Denso, DHL og Schneider Electric. 

"BILA har et solidt kendskab til både MiR's produkter og de udfordringer, som større virksomheder står overfor i forbindelse med øget automatisering. Det er afgørende, at vores kunder kan føle sig trygge både i integrationsprocessen og den efterfølgende drift. Vi har desuden stort fokus på at uddanne alle vores samarbejdspartnere, så langt de fleste udfordringer kan løses lokalt", siger Jean-Pierre Hathout.

Læs også: Danske MiR-robotter aflaster medarbejdere i Texas

Ud over de tekniske kompetencer har et stærkt værdifællesskab mellem MiR og BILA været afgørende for etableringen af partnerskabet, understreger Hathout. 

"BILA går til alle opgaver med en dedikation, troværdighed og can-do-attitude, der passer ualmindelig godt til MiR's kerneværdier. Vi har samme kundefokuserede tilgang, der gør, at vi hurtigt og effektivt kan finde frem til den optimale løsning, uanset om det handler om at implementere nye projekter eller at løse tekniske udfordringer", siger Jean-Pierre Hathout.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online