To mindre foreninger samles i ny maritim brancheforening

De to brancheforeninger Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder forenes, i 2020, i en fælles brancheforening til gavn for medlemmerne.

Den nye maritime forening får omkring 100 private medlemsvirksomheder, som beskæftiger sig med blandt andet godshåndtering, skibsmæglervirksomhed og havneterminaldrift. .

08.10.2019

SCM.dk

Den 1. januar 2020 etableres foreningen Danske Shipping- og Havnevirksomheder, der er en sammenlægning af de to mindre brancheforeninger Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder.

Den nye maritime forening får omkring 100 private medlemsvirksomheder, som beskæftiger sig med blandt andet godshåndtering, skibsmæglervirksomhed og havneterminaldrift. Danske Shipping- og Havnevirksomheder organiseres som en brancheforening i Dansk Industri. Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.

Sammenlægningen blev enstemmigt vedtaget på generalforsamlingerne i de to brancheforeninger, torsdag den 26. september, og formændene for de to foreninger er begejstrerede.

Til gavn for medlemmerne

“Vi mener, vi har fundet en rigtig god løsning for begge foreningers medlemmer,” siger formand for Danmarks Skibsmæglerforening, Tonny Dalhøj Paulsen.

Han peger på, at de to foreninger allerede har mange fælles medlemmer og fælles agendaer. Danske Shipping- og Havnevirksomheder forener kræfterne og skaber en stærkere forening med en forbedret service og en styrket profil, der er til gavn for medlemmerne.

Læs også: Projekt skal afdække maritime virksomheders blockchain-potentiale

“Branchen står over for nogle store udfordringer med bl.a. Brexit, toldsystemer, klima og miljø, boligbyggeri på erhvervshavnene, ulovlig statsstøtte, offentligt opgavetyveri og uklare rammevilkår. Det er vigtigt, at vi står sammen, og at de private shipping- og havnevirksomheders stemme bliver hørt. Danske Shipping- og Havnevirksomheder vil netop gøre det muligt at tale med en stærkere stemme og få mere indflydelse, ” siger formand for Danske Havnevirksomheder, Klaus G. Andersen.

Sekretariatet vil blive placeret sammen med DI Transport i Industriens Hus på Rådhuspladsen i København. De to nuværende sekretariatschefer, henholdsvis Jesper Sebbelin og Jakob Svane, fortsætter i det fælles sekretariat.

Læs også: Ny kampagne skal få flere kvinder ind i de maritime fag

Hvem der bliver formand for den nye forening afklares på et konstituerende bestyrelsesmøde primo januar 2020.

- MGC

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

01.12.2025Combilift

Sponseret

Combilift Unveils the 2025 Christmas video “Twelve Days of Christmas” – with a Twist!

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot Hindsgavl Allé 7 5500 Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart