To mindre foreninger samles i ny maritim brancheforening

De to brancheforeninger Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder forenes, i 2020, i en fælles brancheforening til gavn for medlemmerne.

Den nye maritime forening får omkring 100 private medlemsvirksomheder, som beskæftiger sig med blandt andet godshåndtering, skibsmæglervirksomhed og havneterminaldrift. .

08.10.2019

SCM.dk

Den 1. januar 2020 etableres foreningen Danske Shipping- og Havnevirksomheder, der er en sammenlægning af de to mindre brancheforeninger Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder.

Den nye maritime forening får omkring 100 private medlemsvirksomheder, som beskæftiger sig med blandt andet godshåndtering, skibsmæglervirksomhed og havneterminaldrift. Danske Shipping- og Havnevirksomheder organiseres som en brancheforening i Dansk Industri. Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.

Sammenlægningen blev enstemmigt vedtaget på generalforsamlingerne i de to brancheforeninger, torsdag den 26. september, og formændene for de to foreninger er begejstrerede.

Til gavn for medlemmerne

“Vi mener, vi har fundet en rigtig god løsning for begge foreningers medlemmer,” siger formand for Danmarks Skibsmæglerforening, Tonny Dalhøj Paulsen.

Han peger på, at de to foreninger allerede har mange fælles medlemmer og fælles agendaer. Danske Shipping- og Havnevirksomheder forener kræfterne og skaber en stærkere forening med en forbedret service og en styrket profil, der er til gavn for medlemmerne.

Læs også: Projekt skal afdække maritime virksomheders blockchain-potentiale

“Branchen står over for nogle store udfordringer med bl.a. Brexit, toldsystemer, klima og miljø, boligbyggeri på erhvervshavnene, ulovlig statsstøtte, offentligt opgavetyveri og uklare rammevilkår. Det er vigtigt, at vi står sammen, og at de private shipping- og havnevirksomheders stemme bliver hørt. Danske Shipping- og Havnevirksomheder vil netop gøre det muligt at tale med en stærkere stemme og få mere indflydelse, ” siger formand for Danske Havnevirksomheder, Klaus G. Andersen.

Sekretariatet vil blive placeret sammen med DI Transport i Industriens Hus på Rådhuspladsen i København. De to nuværende sekretariatschefer, henholdsvis Jesper Sebbelin og Jakob Svane, fortsætter i det fælles sekretariat.

Læs også: Ny kampagne skal få flere kvinder ind i de maritime fag

Hvem der bliver formand for den nye forening afklares på et konstituerende bestyrelsesmøde primo januar 2020.

- MGC

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online