Manglende it koster EU’s virksomheder milliarder

EU's virksomheder er i fare for at gå glip af 600 mia. euro over det næste årti, hvis ikke der bliver investeret i ny teknologi.

Hvis ikke den rette it bliver implementeret i tide, går EU glip af 600 mia. euro de næste ti år..

29.05.2015

SCM.dk

600 milliarder euro. Så mange penge kan EU’s virksomheder gå glip af, hvis de ikke får implementeret den nyeste form for it inden for de næste 10 år. Det skriver Dansk Industri.

Læs også: Stor vækst inden for SCM- og indkøbs-software

Danmark lægger sig komfortabelt i den gode ende, og det er da også mere i andre dele af EU, at it-implementeringen halter, viser undersøgelsen fra Roland Berger Strategy Consultants. 

”De skandinaviske lande er generelt langt fremme på området, men i mange andre europæiske lande er industrivirksomhederne ikke tilstrækkeligt opmærksomme på behovet for at anvende for eksempel big data”, siger Adam Lebech, direktør i DI ITEK og forklarer, at den tyske industri nu satser stort på big data. 

Læs også: Transportører ruster sig til nye tider

Adam Lebech peger på, at amerikanerne har været markant mindre teknologiforskrækkede, hvorfor væksten også er større på den anden side af Atlanten.

"Den manglende brug af it-teknologi er én af hovedårsagerne til, at USA siden midten af 90´erne har overhalet Europa, når det gælder vækst og produktivitet. Den fejltagelse må vi ikke gentage med fremtidens produktion", siger han.

EU-kommissionen frygter, at 800.000 europæiske it-stillinger ikke kan blive besat grundet manglende kvalificeret arbejdskraft. 

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle