Mangel på arbejdskraft kan føre til stigende priser

Beskæftigelsen vil fortsat være historisk høj i både 2024 og 2025. Det forventer De Økonomiske Råd i deres netop offentliggjorte vismandsrapport. Det understreger behovet for arbejdsmarkedsreformer, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne. For manglen på kvalificerede medarbejdere skubber virksomhederne – og i sidste ende Danmark – ud af balance.

For at lette presset på det danske arbejdsmarked, er det nødvendigt at øge arbejdsudbuddet. Det er simpelthen en bunden opgave. Det kan for eksempel ske ved at styrke gevinsten ved at arbejde som senior og gøre det nemmere at rekruttere internationalt, mener TEKNIK Arbejdsgiverne. Foto: 123rf.com

03.06.2024

SCM.dk

Presset på arbejdsmarkedet letter ikke foreløbig, lyder det i den netop offentliggjorte vismandsrapport. Derfor er det helt afgørende at sætte gang i reformer på arbejdsmarkedet for at mindske risikoen for lønpres, højere inflation og stigende forbrugerpriser, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne:

”Vismændene fremhæver, at virksomhederne i en længere periode har absorberet lønstigningerne selv, hvilket har ædt mere og mere af fortjenesten. Men det kan virksomhederne ikke holde til i længden. Derfor vil man uundgåeligt blive nødt til at sende omkostningerne videre til forbrugerne i form af stigende priser, for at forretningen kan løbe rundt”, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.

Vismændene peger på, at en ubalance på arbejdsmarkedet kan føre til stigende priser, der fører til en stigning i inflationen. Samtidig svækker stigende lønninger også Danmarks globale konkurrenceevne, da medarbejderne ikke er blevet mere produktive. Det betyder, at det på sigt kan blive dyrere at producere varer i Danmark end i udlandet, og Danmark mister konkurrencefordele.

Læs også: Tendens til faldende efterspørgsel i metalindustrien

”For at lette presset på det danske arbejdsmarked, er det nødvendigt at øge arbejdsudbuddet. Det er simpelthen en bunden opgave. Det kan for eksempel ske ved at styrke gevinsten ved at arbejde som senior og gøre det nemmere at rekruttere internationalt. Desværre ser vi i øjeblikket, at det går den forkerte vej, hvor politikerne laver mere i stedet for mindre bureaukrati for virksomhederne, når de søger efter udenlandske kollegaer”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Kilde: TEKNIK Arbejdsgiverne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle