Mærsk Line har nået sin CO2-målsætning for 2020

Mærsk Lines ambition om senest i 2020 at sænke CO2-udledningen med 25 procent fra 2007-niveauet er nået, oplyser rederiet.

Mærsk Lines CO2-udledning måles i overensstemmelse med en metodik udviklet af Clean Cargo Working Group (Gram CO2 per container fragtet en kilometer). Data bliver uafhængigt verificeret af Lloyd’s Register, oplyser Mærsk Line. Foto: Mærsk Line..

28.01.2013

SCM.dk

Nu slår den rettidige omhu også igennem i verdens største containerrederis arbejde for at nedbringe sin udledning af CO2. Otte år før tid, melder Mærsk Line nu, at rederiet har reduceret sit CO2-udslip med 25 procent.  

“Vi er stolte af at ramme målsætningen otte år før tidsplanen. Det bekræfter, at vi er på rette spor. Og for at bevare momentum, hæver vi nu målet til en CO2-reduktion på 40 procent i 2020”, siger Morten Engelstoft, Chief Operating Officer i Mærsk Line.

Mærsk Lines fokus på energieffektivitet har ifølge Morten Engelstoft gjort virksomheden signifikant mere konkurrencedygtig på omkostningssiden.

”Og ved at sænke vores egen CO2-udledning har vi desuden nedsat vores kunders CO2-udslip ved at hjælpe dem med at nå deres egne CO2-mål”, siger han.  

CO2 skal indgå i købsbeslutningen
Via benchmarking-data er det muligt for alle Mærsk Lines kunder at sammenligne deres shipping-leverandørers CO2-performance. Eksperter fra Mærsk Line hjælper desuden kunderne med at implementere benchmarking-systemer for at gøre CO2 til en del af kundernes købsbeslutning.

”Vi oplever en øget miljømæssig opmærksomhed blandt vores kunder, så når vi forbedrer vores miljømæssige performance, forbedrer vi også forholdet til vores kunder”, siger Morten Engelstoft.

Det estimeres, at skibsfarten står for 90 procent af den globale varetransport. Selv om skibsfart er langt den mest energieffektive måde at transportere gods over lange afstande på, ligger containerskibenes bidrag til CO2 i atmosfæren på tre-fire procent af verdens totale CO2-udledning per år, oplyser Mærsk Line i en pressemeddelelse.   

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online