Mærsks regnskab viser milliardunderskud

Det nye kvartalregnskab fra A.P. Møller – Mærsk viser et milliardunderskud. Resultaterne er utilfredsstillende, siger selskabets topchef, Søren Skou.

Det er specielt resultaterne i søfragtdelen af Maersk, der er utilfredsstillende for koncernen. Foto: Maersk Line.

17.05.2018

Emmily Steen Thomsen, SCM.dk

Regnskabet for A.P Møller - Mærsks første kvartal er netop blevet offentliggjort, og her fremgår det, at selskabet har præsteret et underskud på 239 millioner dollars svarende til over 1,5 mia. kr., selvom omsætningen voksede med 30 procent.

Læs også: Mærsk vil sælge ud af sin kerneforretning

Underskuddet skal ses i forhold til et minus på $139 mio. (knap 880 mio. kr.) i samme periode sidste år.

Ifølge adm. direktør for A.P. Møller - Mærsk, Søren Skou, vidner den stigende omsætning om en god start på det igangværende år. Han fremhæver opkøbet af Hamburg Süd og lukningen af Mærsks olietransaktioner i marts som succesfulde tiltag. Nu satser man kun på transport og logistik.

Alligevel er direktøren skuffet over de røde tal på bundlinjen.

”Imidlertid var vores resultater på den korte bane utilfredsstillende, især den Ocean-relaterede del af vores forretning”, siger han.

Highlights fra første kvartal af 2018.

Analytiker: Mærsk kan ikke længere holde sine omkostninger nede
Aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank mener, at forklaringen på de røde tal ligger i selskabets evne, eller mangel på samme, til at holde omkostningerne på et minimum. 

”Helt overordnet får Mærsk en vanskelig start på 2018, fordi omkostningerne i deres søfragtdivision er noget højere, end jeg og resten af analytikerkorpset havde ventet”, siger han til DR og tilføjer:

”Vi er vant til at se, at Mærsk er verdensmester i omkostningskontrol og et af verdens bedste rederier til at tjene penge. Men det er de ikke i øjeblikket”.

Rederiet har i en årrække været udfordret af faldende fragtpriser og høje brændstofpriser. Det betød at Mærsk afsluttede 2017 med et årsregnskab i minus og kunne berette om et samlet tab på 7 milliarder kroner.

Læs også: Mærsk starter nyt projekt mod madspild

Mærsk forsøger nu at forbedre sin resultater med en række kortsigtede initiativer, så selskabet igen bliver profitable, lyder det i kvartalsregnskabet.

- EST

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle