Månedens karriereprofil: Lars Didrichsen, Bredana Solutions

Som leverancechef i Bredana tror Lars Didrichsen både på japanske produktionsteorier og at kunne hjælpe kunderne med en standardløsning. Og så ser han frem til flere år i et team i vækst.

02.05.2017

SCM.dk

Lars Didrichsen.

Hvorfor valgte du SCM/logistik-vejen?
Inden jeg var helt færdig med uddannelsen, blev jeg tiltrukket af et stillingsopslag for en trainee hos HTH Køkkener. Jeg fik jobbet og i løbet af en toårig periode fik jeg mulighed for at komme rundt i alle afdelinger og et søsterselskab i Sverige. I det forløb kom jeg tilfældigt til at arbejde med montageafdelingen og kørselslogistik i den interne kørselsafdeling.

Jeg blev meget interesseret i området, læste bøger om japanske produktionsmetoder og kom til at arbejde med ordreproduktion og kanban (koncept relateret til lean-fremstilling og just-in-time-produktion, red.). Senere blev jeg headhuntet til jobbet som fabrikschef hos Velfac. I efterfølgende jobs som logistikchef hos Lydig Højttalerfabrik og som produktionschef hos Fiberline havde jeg til opgave at implementere ERP-systemet XAL.

Hvad er det bedste ved at arbejde inden for branchen?
I mit nuværende job er jeg rykket over på den anden side af skrivebordet som konsulent. Jeg synes, det er rigtig spændende at understøtte logistik- og produktionsprocesser i en ERP-løsning. Jeg kommer ud i mange virksomheder, som vi hjælper med at optimere deres drift ved hjælp en standardløsning, vi har udviklet til Dynamics NAV. Og så er jeg begejstret for at møde nye mennesker.

Om Lars

Leverancechef og leder af Dynamics NAV-teamet hos Bredana Solutions A/S

Uddannelse:
Maskiningeniør med speciale i styring, regulering og konstruktion.

Tidligere job:
Produktionschef, Fiberline Composites A/S, logistikchef, Harmann Manufacturing, fabrikschef, Velfac Vinduer A/S.

Hvilket job har du om fem år?
Der sidder jeg stadig som leder af vores Dynamics NAV-team, der er i god vækst, fordi kunderne godt kan lide, at vi løser deres udfordringer i en standardløsning. Jeg tror, vi er vokset betydeligt, og jobbet vil stadig være spændende for mig, fordi vi stilles over for nye udfordringer i vores tætte samarbejde med virksomhederne om at optimere drift, produktion, logistik og øge deres konkurrencekraft.

Hvad er dit bedste karriereråd?
At man arbejder med det, der virkelig interesserer én, så man har lyst til at stå op og blive i jobbet, og så skal man selvfølgelig sætte sig nogle mål. Er man fuld af ”drive”, kan jeg anbefale konsulentrollen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Betalt exit fra Hormuz kan blive dyrt

SCM.dk

Elektrificering skal beskytte mod energikriser

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense