Månedens karriereprofil: Lars Didrichsen, Bredana Solutions

Som leverancechef i Bredana tror Lars Didrichsen både på japanske produktionsteorier og at kunne hjælpe kunderne med en standardløsning. Og så ser han frem til flere år i et team i vækst.

02.05.2017

SCM.dk

Lars Didrichsen.

Hvorfor valgte du SCM/logistik-vejen?
Inden jeg var helt færdig med uddannelsen, blev jeg tiltrukket af et stillingsopslag for en trainee hos HTH Køkkener. Jeg fik jobbet og i løbet af en toårig periode fik jeg mulighed for at komme rundt i alle afdelinger og et søsterselskab i Sverige. I det forløb kom jeg tilfældigt til at arbejde med montageafdelingen og kørselslogistik i den interne kørselsafdeling.

Jeg blev meget interesseret i området, læste bøger om japanske produktionsmetoder og kom til at arbejde med ordreproduktion og kanban (koncept relateret til lean-fremstilling og just-in-time-produktion, red.). Senere blev jeg headhuntet til jobbet som fabrikschef hos Velfac. I efterfølgende jobs som logistikchef hos Lydig Højttalerfabrik og som produktionschef hos Fiberline havde jeg til opgave at implementere ERP-systemet XAL.

Hvad er det bedste ved at arbejde inden for branchen?
I mit nuværende job er jeg rykket over på den anden side af skrivebordet som konsulent. Jeg synes, det er rigtig spændende at understøtte logistik- og produktionsprocesser i en ERP-løsning. Jeg kommer ud i mange virksomheder, som vi hjælper med at optimere deres drift ved hjælp en standardløsning, vi har udviklet til Dynamics NAV. Og så er jeg begejstret for at møde nye mennesker.

Om Lars

Leverancechef og leder af Dynamics NAV-teamet hos Bredana Solutions A/S

Uddannelse:
Maskiningeniør med speciale i styring, regulering og konstruktion.

Tidligere job:
Produktionschef, Fiberline Composites A/S, logistikchef, Harmann Manufacturing, fabrikschef, Velfac Vinduer A/S.

Hvilket job har du om fem år?
Der sidder jeg stadig som leder af vores Dynamics NAV-team, der er i god vækst, fordi kunderne godt kan lide, at vi løser deres udfordringer i en standardløsning. Jeg tror, vi er vokset betydeligt, og jobbet vil stadig være spændende for mig, fordi vi stilles over for nye udfordringer i vores tætte samarbejde med virksomhederne om at optimere drift, produktion, logistik og øge deres konkurrencekraft.

Hvad er dit bedste karriereråd?
At man arbejder med det, der virkelig interesserer én, så man har lyst til at stå op og blive i jobbet, og så skal man selvfølgelig sætte sig nogle mål. Er man fuld af ”drive”, kan jeg anbefale konsulentrollen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle