Logistikværktøj vil fjerne 15 procent af spild på store byggepladser

Et danskudviklet digitalt logistikværktøj lover at forbedre produktiviteten på store byggepladser med mindst 20 procent. Materialelogistik i byggefasen indeholder enorme mængder af spild og repræsenterer cirka 30 procent af Danmarks CO2-aftryk.

”Byggepladser er logistisk set meget lidt effektive og bæredygtige. Der er er rum for enorme forbedringer af både effektivitet og bæredygtighed, og det er baggrunden for, at vi har udviklet det digitale værktøj Sitehub”, fortæller stifter Ulrik Branner. Foto: Sitehub..

22.02.2021

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Hvis jeg skal have materialer ind på pladsen, kræver det, at jeg registrerer mig i tre forskellige systemer”, ”Hvor er mine materialer? Jeg satte dem her i går”, ”Hvem ejer de her materialer?”, ”Vi ankom til et syndigt rod i morges, som det forrige sjak havde efterladt. Vi brugte tre timer på at rydde op, før vi kunne komme i gang med at bygge”. Genkender du nogle af disse udsagn, som er eksempler på gængse udfordringer på byggepladser?

”Byggepladser er logistisk set meget lidt effektive og bæredygtige. Der er er rum for enorme forbedringer af både effektivitet og bæredygtighed, og det er baggrunden for, at vi har udviklet det digitale værktøj Sitehub”, fortæller stifter Ulrik Branner i et webinar arrangeret af DI Byg. Sitehub er støttet af Industriens Fond

12 procent af materialer bliver spild
Han lister lidt eksempler på fakta fra undersøgelser om effektivitet på byggepladser:
• Effektiviteten på danske og udenlandske arbejdspladser er 33 procent, potentialet er altså 67 procent.
• Materialer flyttes i gennemsnit syv gange efter, de er ankommet til pladsen.
• Medarbejdere bruger i snit 18 procent af deres tid på at vente på eller lede efter materialer.
• Syv til 15 procent af al nybyggeri rives ned og bygges igen…

Og lidt eksempler på bæredygtighed på byggepladser:
• Mere end 35 procent af verdens affald kommer fra byggepladser.
• Syv til 12 procent af alle materialer ødelægges, stjæles eller spildes.
• Lovkrav om CO2-reduktion i byggefasen er på vej.
• Sikkerhed har stigende fokus, covid-19 er accelerator.
• Krav om mindre tung trafik i byer, materialepas fra bygherre samt øget dokumentation er på trapperne.

De største udfordringer med VVS-og elleveringer til byggepladser

De største udfordringer med materialeleveringer til VVS og el på byggepladser er:

• Forsinkelser og mangel på info: VVS: 71 % og el: 68 %.
• Mange flytninger af materialer på pladsen: VVS: 86 % og el: 50 %.
• Vanskeligt at finde materialer: VVS: 29 % og el: 18 %.
• Beskadigede materialer: El: 14 %.

Kilde: BYGG21, 2017.

Skaber ubrudt digital kæde
”Byggematerialer passerer i dag igennem en ineffektiv og siloopdelt værdikæde fra producent til bygherre. Syv til 12 procent af alle materialer når aldrig i mål, det vil sige, de er betalt for, men de er aldrig brugt. Håndværkeren spilder 18 procent af sin tid på at vente på eller lede efter materialer, og de fleste materialer er gennem 15-20 sæt hænder, inden de bliver brugt”, fortæller Ulrik Branner og tilføjer: ”Det kan gøres bedre, og derfor har vi bygget Sitehub, der er et digitalt værktøj, som integrerer alle de eksisterende systemer, der styrer processen”.

Sitehub stiller kunder, der er bygherrer på byggeprojekter på 100 millioner kroner eller mere, i udsigt, at værktøjet og rådgivningen fra Sitehub kan forbedre produktiviteten med 20 procent og reducere materialespildet med 10 til 15 procent – og det gælder både renoverings- og nybygningsprojekter.

Bliver testet i Carlsbergbyen
Sitehub er endnu i sin spæde start, og værktøjet bliver lige nu testet af i et konkret projekt med projektentreprenøren Enco-El, som i løbet af 2021 opfører cirka 180 lejligheder, erhvervslejemål og parkeringskælder i Carlsbergbyen i København. Her fungerer Solar som medspiller, ligesom Solar er med som investor i Sitehub.

”Vi ser et skifte, hvor et stigende antal kunder lægger vægt på klimabevidsthed og spørger til, at vi kommer ud på grønne budcykler, at vi fjerner vores pakkemateriel på en ordentlig måde og i det hele taget dokumenterer vores arbejde i højere grad”, fortæller Hugo Dorph, der er COO i Solar til Dagbladet Børsen. Han fortsætter: ”Vi vil understøtte et byggeri, hvor vi ikke bare får et bæredygtigt hus, men også en bæredygtig opførelse af huset”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

05.02.2026SCM.dk

Stor efterspørgsel på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft

05.02.2026SCM.dk

Kom med i pitten når ground handling går i aktion på landingsbanen

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online