Kursskifte: Bestseller offentliggør leverandører i 2017

Efter at have mødt en del kritik for manglende prioritering af gennemsigtighed i deres supply chain, har man hos Bestseller besluttet sig for at åbne sine leverandørlister.

Hos modegiganten Bestseller vil man inden udgangen af 2017 offentliggøre en lister over navne på de fabrikker, der leverer til brands og subbrands under Bestseller-paraplyen. Arkivfoto. .

08.05.2017

SCM.dk

En af de virksomheder, der kom i søgelyset i den forbindelse, var den danske modegigant Bestseller. Efter at have fået kritik for mangel på netop gennemsigtighed i forsyningskæden, har virksomheden nu afsløre, at man er begyndt at tage de første skridt i retning af en mere transparent værdikæde.

Fremover vil Bestsellerkoncernen således offentliggøre information om koncernens leverandører:

”Vi har valgt at påbegynde processen med at gøre vores leverandørinformation offentligt tilgængelig, fordi vi ønsker at bidrage til øget gennemsigtighed i tekstilbranchen”, siger Jesper Stubkier, der er kommunikationschef i Bestseller til Fashion Forum og fortsætter:

”Vi har gennem mange år arbejdet tæt sammen med relevante partnere, som for eksempel fagforeninger, NGO’er og andre organisationer, der gennem adgang til vores leverandører har været med til at skabe forbedringer på fabrikkerne”.

Fra nej til ja på et halvt år
Fashion Forum fortæller ligeledes, at tilbage i september 2016 meddelte Bestsellers daværende kommunikationschef og Sustainability Director, Mogens Werge, ellers, at man ikke havde planer om at offentliggøre virksomhedens leverandørkæde, og kritiserede det stærke fokus på åbne leverandørlister for at forsimple diskussionen af ansvarlighed. Et synspunkt organisationen Dansk Mode og Tekstil bakkede op om. 

Bestsellers nuværende sustainability manager, Katrine Milman, har tidligere meddelt at man i løbet af indeværende 2017 ville ”... starte processen med at gøre leverandørinformation tilgængelig for offentligheden” – en udmelding, som NGO'en Clean Clothes Campaign kaldte "uambitiøs".

Godt et halvt år senere kunne Jesper Stubkier fra Bestseller så meddele Fashion Forum, at det kommer til at gå hurtigere end tidligere antaget:

”Vi har nu indset, at der også er et behov for at kommunikere til en bredere målgruppe, og ved at offentliggøre flere informationer om vores leverandørforhold, håber vi at kunne synliggøre vores indsats endnu mere over for kunder, NGO’er og andre interessenter.

Læs også: Endnu en undersøgelse efterlyser transparens i tøjindustrien

Tøjvirksomheden forventer at offentliggøre lister over navne på de fabrikker, der leverer til alle deres varemærker i løbet af 2017.

- EL

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025SCM.dk

Geopolitisk uro får skandinaviske forbrugere til at vælge lokalt

25.03.2025SCM.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

25.03.2025SCM.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

18.03.2025SCM.dk

Trængsel i havne forsinker forsyninger

11.03.2025SCM.dk

Kina-plus-én er ikke længere tilstrækkelig – der skal mere til

03.03.2025Descartes

Sponseret

CBAM og frihandelsaftaler – dette er vigtigt at vide

27.02.2025SCM.dk

Året grønne indkøber i 2024 har miljømærkede indkøb som en høj prioritet

18.02.2025SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser er indkøbslederens hovedpine nummer 1

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle