Jysk udvider distributionscenter med højlager

Boligvarekoncernen Jysk vil i samarbejde med SSI Schäfer udvide sit højlager ved Uldum. Der sker for at følge med efterspørgslen og samle alle Jysks produkter under ét tag.

Jysks ditributionscenter i Uldum skal nu udvides med et fjerde højlager. Foto: Jysk.

19.08.2016

SCM.dk

Med sine tre forbundne højlagre til paller og de to tilknyttede miniloadlagre til kasser er Jysks distributionscenter i Uldum vest for Horsens i forvejen et af Danmarks største. Nu skal centret udvides med endnu et højlager.

Læs også: Jysk opfører distributionscenter i Bulgarien

Udvidelsen sker som en konsekvens af vækst i Jysk-koncernen. Øget salg har betydet, at man har måttet leje sig ind hos eksterne lagre, og udvidelsen har derfor til formål igen at samle alle virksomhedens produkter på samme lokation. Samtidig skal projektet øge kapaciteten på plukkestationerne, så Jysk hurtigere kan efterkomme det øgede salg.

Det er intern logistikleverandøren SSI Schäfer, der skal stå for udvidelsen. Det nye, fjerde højlager bliver det største af Jysks lagre og kommer til at have en øget kapacitet og effektivitet sammenlignet med de tre eksisterende højlagre. Pallerne vil blive håndteret af SSI Schäfers energieffektive pallekraner af typen EXYZ. Leverancen omfatter ligeledes et conveyorsystem, en ny vareindlevering samt en ny vareudlevering, som udleverer pallerne blandt andet til førerløse trucks (AGV’er).

SSI Schäfer var i 2007 totalleverandør på den nøglefærdige løsning i Uldum, og derfor er valget af virksomheden helt naturligt, siger Executive Vice President - Logistics i Jysk, Allan K. Kjærgaard. Siden da har SSI Schäfer og Jysk også samarbejdet om et 100.000 m2 fuldautomatisk logistiklager i Polen samt en højlager-udvidelse af Jysks distributionscenter i Nässjö i Sverige.

Det stigende salg, Jysk oplever, kommer blandt via kædens webshop, og netop e-handel er grunden til, at mange virksomheder i øjeblikket må kigge på deres supply chain med nye øjne.

”Hvor virksomhederne tidligere pakkede få, men store, ordrer på paller til virksomhedens butikker, betyder den øgede e-handel, at virksomheden samtidig skal pakke mange ordrer med få ordrelinjer, som skal sendes direkte til kunden. Nøglen til at løse denne udfordring er en effektiv lagerlogistik. JYSK ser allerede nu en markant vækst inden for e-handel, og vi hjælper dem med at forberede sig ved at forbinde hele lagerområdet med et udvalgt område til deres e-handelsordre”, forklarer Sales Director for fuldautomatiske løsninger hos SSI Schäfer, Lars B. Madsen.

Læs også: SSI Schäfer hjælper e-handels-fødevareforretning med logistikløsning

Byggeriet af højlageret i Uldum påbegyndes i december og forventes færdigt i fjerde kvartal 2017. Den samlede optimering af distributionscentret forventes afsluttet i løbet af 2018. Med udvidelsen øges den samlede pallekapacitet til 215.000 lokationer. I forbindelse med leverancen vil SSI Schäfer desuden også optimere flowet mellem alle fire højlagre og udvide Jysks eksisterende software.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Den gamle gaffeltruck kan være dyrere end en ny

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

07.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Effektiv mærkning sikrer sporbarhed hos AABO-IDEAL Group

07.09.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Fra pladsmangel til tredoblet produktivitet, da BageBixen.dk satsede på lagerautomation

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby