Jobprøvning, fleksjob eller virksomhedspraktik er hverdag i logistikvirksomhed

Derfor er logistikvirksomheden Frode Laursen A/S nomineret til CSR People Prize 2024. Virksomheden har ansat cirka 90 udsatte ledige og skabt en arbejdsplads med plads til forskellighed, der giver tryghed og godt omdømme.

Frode Laursen A/S er nomineret til CSR People Prize 2024, fordi virksomheden har ansat cirka 90 udsatte ledige og skabt en arbejdsplads med plads til forskellighed, der giver tryghed og godt omdømme. Foto: Cabi

13.11.2024

SCM.dk

Frode Laursen er præget af en uformel virksomhedskultur med fokus på de enkelte medarbejderes forskellighed og udvikling. Det til trods for at være en del af en branche med stor konkurrence og fokus på omkostninger og ressourcer.

Frode Laursen er blandt de førende logistikoperatører inden for områderne dagligvarer og byggemateriale og beskæftiger omkring 900 medarbejdere i Danmark. Omkring 10 procent af dem er folk i jobprøvning, fleksjob eller virksomhedspraktik.

”Vi er glade og beærede. Social ansvarlighed og rummelighed er et af de områder, hvor vi gerne vil skille os ud. Derfor betyder nomineringen rigtig meget for os”, fortæller Trine Bank Hansen, HR-chef i Frode Laursen.

Virksomheden lægger vægt på at have et godt samarbejde med jobcentrene og 3F, samtidig med at man ansætter medarbejdere med forskellige udfordringer og gør meget ud af at rumme disse og understøtte deres trivsel.

”Det handler først og fremmest om at se mulighederne frem for begrænsningerne. Nogle steder har vi i stedet for en fuldtidsstilling oprettet to deltidsstillinger eller fleksjobs – og det har været en god løsning både for os og for medarbejderne”, fortæller Trine Bank Hansen.

Alternative løsninger og et godt omdømme har gjort rekruttering nemmere. Alt sammen bakket op af ejere og en ledelse, der mener, at social ansvarlighed er vigtig. HR-chefen understreger dog, at den virkelige forskel gøres i det daglige arbejde ude på alle lokationerne, hvor mentorer, elevansvarlige og lokale ildsjæle, sørger for at skabe en inkluderende arbejdsplads.

”Med CSR People Prize-nomineringen kan vi sige tak til alle vores medarbejdere. Særligt de ildsjæle i organisationen, der får den del af vores kultur, der handler om, at alle skal have en mulighed for at arbejde, til at leve”, forklarer Trine Bank Hansen.

En erfaren jury har udvalgt de nominerede blandt et bredt felt med mere end 50 indstillede virksomheder. Juryens formand Mette Rønnau, direktør i Cabi, fortæller, at det i år har været en svær opgave at udvælge de nominerede i et særdeles stærkt felt:

”Selvom Frode Laursen tilhører en branche præget af et stort fokus på omkostninger og ressourcer, prioriterer de indsatser, der måske ikke giver afkast nu og her, men som giver et kæmpe udbytte over længere tid. I en tid med stor mangel på arbejdskraft, bliver de ikke så hårdt ramt, fordi de formår at rekruttere og rumme en brede skare af medarbejdere”, forklarer Mette Rønnau.

Læs også: IVECOs distributions- og detailaktiviteter i Norden har skiftet ejer

Fra den samlede jury, der består af syv personer med særlig indsigt i arbejdsmarkedet, erhvervslivet, forskningens verden, det kommunale beskæftigelsesområde og sociale investorer, lyder der også ros til Frode Laursen:

”Vi er imponeret over Frode Laursens initiativer for at fastholde medarbejdere. Virksomheden har god dialog med sygdomsramte medarbejdere og den enkeltes udfordringer. Er der tale om personlige problemer, går de rigtig langt for, at medarbejderen kan komme tilbage. De tilbyder også jobrotation, hvor for eksempel chauffører kan komme ind på kontoret som disponenter og på den måde fortsætte i virksomheden.,” fremhæver juryen.

De nominerede til CSR People Prize 2024 er:

Virksomheder med mere end 250 ansatte:

ProfilService, rengøringsvirksomhed, Brøndby

Frode Laursen, transport, lager og logistik, Hinnerup.

Virksomheder med færre end 250 ansatte:

EL Recycling, genanvendelse af elektronik, Randers

GladTeknik, it-service og -reparation, Hvidovre

Gjørtler Ejendomme, ejendomsselskab og tømrervirksomhed, Viborg.

Virksomheder, der udmærker sig ved at gøre en forskel for unge medarbejdere:

Kids-world, webshop med børnetøj, Esbjerg

Harald Nyborg, byggemarked, Slagelse

GladTeknik, it-service og -reparation, Hvidovre.

Kilde: Cabi

/ PiB

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle