International møbelkæde gør forsyningskæden mere effektiv

Møbelkæden Boconcept vil med en ny og mere dynamisk lanceringsstrategi gøre ind- og udfasningen af produkter mere effektiv.

07.07.2015

SCM.dk

I løbet af de kommende år vil den internationale møbelkæd Boconcept strømline sin produktportfølje og gøre sin forsyningskæde mere effektiv. Det skriver Wood Supply.

Læs også: Solar ryster supply chain posen

Helt konkret vil møbelkæden introducere en ny lanceringsstrategi, hvor både tilførsel og udfasning af produkter i kollektionen sker løbende frem for en gang om året.

Beslutningen sker blandt andet på baggrund af sidste års kollektion, der til trods for et godt salg medførte en del logistiske problemer samt leveringsforsinkelser.

”Det er voldsomt, når alt skal være klar til samme dag både hos os og ude i butikkerne. Det her giver mere ro, for hvis vi ikke når det i den ene måned, så kan vi nå det i den næste frem for at vente et helt år. Vi får også bedre mulighed for at sikre os, at alle produkter er 100 procent i orden, og at supply chain er helt på plads”, siger Torben Paulin, CEO hos Boconcept til Wood Supply.

Torben Paulin erkender, at strategien med kun at have én årlig lanceringsdato er lidt forældet. Men den er et levn fra dengang, hvor møbelkæden var afhængig af møbelmesserne.

”Vi driver vores egen kæde og kan køre det i vores eget tempo. Vi burde have gjort det for flere år siden, men jeg erkender, at vaner og traditioner ligger dybt forankrede i hele organisationen”, siger han og fortsætter:

”Når vi, som sidste år, går ind med 60 procent nyheder på én gang, risikerer vi, at gode produkter drukner. På denne måde kan vi sikre os, at produkterne får den opmærksomhed, de skal have”.

Læs også: Få 20 konkrete værktøjer til supply chain innovation

Boconcept har over 240 selvstændige franchisebutikker i over 50 lande. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia