Hvor trykker supply chain-skoen? - du kan stadig nå at svare

Vores læserundersøgelse kører stadig og vi håber at få endnu flere svar, så vi kan blive klogere på, hvordan vi kan bidrage til, at du bliver klogere på det, der betyder noget for dig. Samtidig kan du stadig nå med i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1.000,- kr.

24.01.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Du kan stadig nå det – brug 5-10 minutter og deltag i lodtrækningen om vin for 1000 kroner.

Det er vigtigt for os, at vi leverer det indhold i magasinet SCM+Logistik og på SCM.dk, som gør dig endnu skarpere på, hvordan du bedst tackler dine arbejdsudfordringer. Vi vil derfor gerne indbyde dig til at bruge nogle få minutter på at deltage i vores brugerundersøgelse – og dermed deltage i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1000 kroner. Har du allerede svaret, takker vi mange gange. 

Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden og logistikken? Eller oplever mange virksomheder udfordringer – både erkendte og uerkendte? Hvad optager supply chain- og logistikledere, og hvor trykker skoen?

Det vil vi på SCM+Logistik og scm.dk gerne undersøge. Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden – eller er der nogen, der har problemer? Er problemerne erkendte, eller er der også problemer, hvor årsagerne fortoner sig i det uvisse?

Mange analytikere, forskere, konsulenter og andre eksperter mener, der er en del generelle problemer med virksomheders ledelse af både logistik og forsyningskæder. Bogen ”Den stærke værdikæde – sådan skaber du
konkurrencekraft” skrevet af professor Jan Stentoft fra SDU, konsulent Einar Scholte fra Implement og undertegnede postulerer for eksempel, at der er et stort behov for en skarpere, mere bevidst og mere proaktiv ledelse samt
styring af værdikæden eller forsyningskæden.

Forfatterne skriver: ”Vi kan se, at supply chain indsatser sander til, samt at indsatser og strategier er styret af tilfældigheder og stritter i mange modsatrettede retninger. Lederen:

  • får fx ikke opfanget de rette behov,
  • får formuleret for urealistiske strategier,
  • glemmer at tage højde for kompetencer og ressourcer,
  • får ikke balanceret drift med udvikling,
  • er ikke klædt på til dynamisk at ændre på strategien, når forholdene tilsiger det o.s.v.

Vi kunne blive ved, listen er lang. Men det største problem er, at virksomhederne ikke kender de fleste af problemerne. Eller muligheder, fordi problemer er det samme som forbedringsmuligheder og potentiale. Faktisk meget store potentialer. Erfaringstal viser forbedringer på top- og bundlinjen med 5-20 procent inden for 24 måneder, hvis værdikæden får strategisk fokus”.

Hvad siger du?
Men hvad siger praktikerne selv? Hvad siger du? Det vil vi gerne høre mere om på SCM+Logistik og scm.dk. Vi arbejder hver dag på at levere inspiration og nyttig viden til jer læsere. Inspiration og nyttig viden der kan kvalificere jeres strategiske og operationelle beslutninger for at optimere og udvikle forsyningskæden.

Det er derfor vigtigt for os at høre fra jer om, hvad vi bør fokusere på i valg af emner og vinkler, når vi sammensætter artikler og indhold til medierne i 2020. Hvilke emner, temaer, områder og vinkler forventer du vil have størst betydning for dit arbejdsliv i 2020?

Hvad vil du gerne læse om?
Vi lancerer derfor en læserundersøgelse, hvor vi spørger til, hvad I, kære læsere, gerne vil blive klogere på i 2020 og fremefter. Vi håber, du vil bruge 5-10 minutter på at besvare en begrænset mængde spørgsmål. Du finder undersøgelsen her.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online