Hvor trykker supply chain-skoen? - du kan stadig nå at svare

Vores læserundersøgelse kører stadig og vi håber at få endnu flere svar, så vi kan blive klogere på, hvordan vi kan bidrage til, at du bliver klogere på det, der betyder noget for dig. Samtidig kan du stadig nå med i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1.000,- kr.

24.01.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Du kan stadig nå det – brug 5-10 minutter og deltag i lodtrækningen om vin for 1000 kroner.

Det er vigtigt for os, at vi leverer det indhold i magasinet SCM+Logistik og på SCM.dk, som gør dig endnu skarpere på, hvordan du bedst tackler dine arbejdsudfordringer. Vi vil derfor gerne indbyde dig til at bruge nogle få minutter på at deltage i vores brugerundersøgelse – og dermed deltage i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1000 kroner. Har du allerede svaret, takker vi mange gange. 

Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden og logistikken? Eller oplever mange virksomheder udfordringer – både erkendte og uerkendte? Hvad optager supply chain- og logistikledere, og hvor trykker skoen?

Det vil vi på SCM+Logistik og scm.dk gerne undersøge. Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden – eller er der nogen, der har problemer? Er problemerne erkendte, eller er der også problemer, hvor årsagerne fortoner sig i det uvisse?

Mange analytikere, forskere, konsulenter og andre eksperter mener, der er en del generelle problemer med virksomheders ledelse af både logistik og forsyningskæder. Bogen ”Den stærke værdikæde – sådan skaber du
konkurrencekraft” skrevet af professor Jan Stentoft fra SDU, konsulent Einar Scholte fra Implement og undertegnede postulerer for eksempel, at der er et stort behov for en skarpere, mere bevidst og mere proaktiv ledelse samt
styring af værdikæden eller forsyningskæden.

Forfatterne skriver: ”Vi kan se, at supply chain indsatser sander til, samt at indsatser og strategier er styret af tilfældigheder og stritter i mange modsatrettede retninger. Lederen:

  • får fx ikke opfanget de rette behov,
  • får formuleret for urealistiske strategier,
  • glemmer at tage højde for kompetencer og ressourcer,
  • får ikke balanceret drift med udvikling,
  • er ikke klædt på til dynamisk at ændre på strategien, når forholdene tilsiger det o.s.v.

Vi kunne blive ved, listen er lang. Men det største problem er, at virksomhederne ikke kender de fleste af problemerne. Eller muligheder, fordi problemer er det samme som forbedringsmuligheder og potentiale. Faktisk meget store potentialer. Erfaringstal viser forbedringer på top- og bundlinjen med 5-20 procent inden for 24 måneder, hvis værdikæden får strategisk fokus”.

Hvad siger du?
Men hvad siger praktikerne selv? Hvad siger du? Det vil vi gerne høre mere om på SCM+Logistik og scm.dk. Vi arbejder hver dag på at levere inspiration og nyttig viden til jer læsere. Inspiration og nyttig viden der kan kvalificere jeres strategiske og operationelle beslutninger for at optimere og udvikle forsyningskæden.

Det er derfor vigtigt for os at høre fra jer om, hvad vi bør fokusere på i valg af emner og vinkler, når vi sammensætter artikler og indhold til medierne i 2020. Hvilke emner, temaer, områder og vinkler forventer du vil have størst betydning for dit arbejdsliv i 2020?

Hvad vil du gerne læse om?
Vi lancerer derfor en læserundersøgelse, hvor vi spørger til, hvad I, kære læsere, gerne vil blive klogere på i 2020 og fremefter. Vi håber, du vil bruge 5-10 minutter på at besvare en begrænset mængde spørgsmål. Du finder undersøgelsen her.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation skal være lige så fleksibel som din produktion

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense