Hvor trykker supply chain-skoen? - du kan stadig nå at svare

Vores læserundersøgelse kører stadig og vi håber at få endnu flere svar, så vi kan blive klogere på, hvordan vi kan bidrage til, at du bliver klogere på det, der betyder noget for dig. Samtidig kan du stadig nå med i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1.000,- kr.

24.01.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Du kan stadig nå det – brug 5-10 minutter og deltag i lodtrækningen om vin for 1000 kroner.

Det er vigtigt for os, at vi leverer det indhold i magasinet SCM+Logistik og på SCM.dk, som gør dig endnu skarpere på, hvordan du bedst tackler dine arbejdsudfordringer. Vi vil derfor gerne indbyde dig til at bruge nogle få minutter på at deltage i vores brugerundersøgelse – og dermed deltage i lodtrækningen om en kasse vin til en værdi af 1000 kroner. Har du allerede svaret, takker vi mange gange. 

Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden og logistikken? Eller oplever mange virksomheder udfordringer – både erkendte og uerkendte? Hvad optager supply chain- og logistikledere, og hvor trykker skoen?

Det vil vi på SCM+Logistik og scm.dk gerne undersøge. Har danske virksomheder godt styr på forsyningskæden – eller er der nogen, der har problemer? Er problemerne erkendte, eller er der også problemer, hvor årsagerne fortoner sig i det uvisse?

Mange analytikere, forskere, konsulenter og andre eksperter mener, der er en del generelle problemer med virksomheders ledelse af både logistik og forsyningskæder. Bogen ”Den stærke værdikæde – sådan skaber du
konkurrencekraft” skrevet af professor Jan Stentoft fra SDU, konsulent Einar Scholte fra Implement og undertegnede postulerer for eksempel, at der er et stort behov for en skarpere, mere bevidst og mere proaktiv ledelse samt
styring af værdikæden eller forsyningskæden.

Forfatterne skriver: ”Vi kan se, at supply chain indsatser sander til, samt at indsatser og strategier er styret af tilfældigheder og stritter i mange modsatrettede retninger. Lederen:

  • får fx ikke opfanget de rette behov,
  • får formuleret for urealistiske strategier,
  • glemmer at tage højde for kompetencer og ressourcer,
  • får ikke balanceret drift med udvikling,
  • er ikke klædt på til dynamisk at ændre på strategien, når forholdene tilsiger det o.s.v.

Vi kunne blive ved, listen er lang. Men det største problem er, at virksomhederne ikke kender de fleste af problemerne. Eller muligheder, fordi problemer er det samme som forbedringsmuligheder og potentiale. Faktisk meget store potentialer. Erfaringstal viser forbedringer på top- og bundlinjen med 5-20 procent inden for 24 måneder, hvis værdikæden får strategisk fokus”.

Hvad siger du?
Men hvad siger praktikerne selv? Hvad siger du? Det vil vi gerne høre mere om på SCM+Logistik og scm.dk. Vi arbejder hver dag på at levere inspiration og nyttig viden til jer læsere. Inspiration og nyttig viden der kan kvalificere jeres strategiske og operationelle beslutninger for at optimere og udvikle forsyningskæden.

Det er derfor vigtigt for os at høre fra jer om, hvad vi bør fokusere på i valg af emner og vinkler, når vi sammensætter artikler og indhold til medierne i 2020. Hvilke emner, temaer, områder og vinkler forventer du vil have størst betydning for dit arbejdsliv i 2020?

Hvad vil du gerne læse om?
Vi lancerer derfor en læserundersøgelse, hvor vi spørger til, hvad I, kære læsere, gerne vil blive klogere på i 2020 og fremefter. Vi håber, du vil bruge 5-10 minutter på at besvare en begrænset mængde spørgsmål. Du finder undersøgelsen her.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup