HI-messen 2025: Industrien gør klar til årets største samling

Med cirka syv måneder til 2025-udgaven af HI-messen er udstillerne i gang med at forberede deres stande og generelle indsats på HI-messen, der finder sted i MCH Messecenter Herning den 30. september - 2. oktober 2025.

HI Tech & Industry Scandinavia, der foregår til efteråret, samler industrien til tre dage med fokus på værdiskabende dialoger, dybdegående viden og visioner for fremtiden. Foto: MCH/Lars Møller

12.03.2025

SCM.dk

HI Tech & Industry Scandinavia, der foregår til efteråret, samler industrien til tre dage med fokus på værdiskabende dialoger, dybdegående viden og visioner for fremtiden. Blandt udstillerne finder man Lemvigh-Müller, der sætter alle sejl ind på at skabe en helt særlig stand.

”Vi er gået all in og har forhåndsreserveret 550 kvadratmeter. Flere end 30 underleverandører kommer med, og sammen er det vores plan at skabe den største og fedeste stand nogensinde. Vi vil vise, at vi er Danmarks største grossist inden for stål og teknik, og vi vil fortælle om de synergimæssige fordele, der er i vores sortimentsmæssige bredde. Derudover tilbyder vi naturligvis faglig sparring, og vi står skulder ved skulder med producenterne”, fortæller Thomas Thestrup, Head of Key Account Management i Lemvigh-Müller.  

”Vi forventer at møde både nye og eksisterende kunder samt ikke mindst nye kontaktpersoner ved sidstnævnte. I det hele taget søger vi at udvide vores netværk, og ikke mindst ser vi naturligvis frem til at møde beslutningstagerne. Det er den suverænt mest relevante og interessante messe for os, så vi gør en kæmpe indsats for, at vores sælgere har godt med kundeaftaler på messen og på forhånd inviterer så mange kunder som muligt”, fortsætter Thoma Thestrup.

Ifølge Thomas Thestrup vil virksomheden blandt andet have fokus på VMI-løsninger via et SMARTLager-koncept, indkøbsoptimering, leverandørkonsolidering og bæredygtighed. Samtidig vil man fortælle om fordelene ved virksomhedens sammenlægning af stål- og teknikforretningen, der nu som noget nyt er under samlet ledelse ved Vice President Industry Pernille Wichmann.

Forberedelserne til messen er også i fuld gang hos Jens S., der ser frem til positive snakke med både nye og eksisterende kunder og kollegialt samvær på tværs - og i øvrigt er meget opmærksom på messens vigtighed.

”HI-messen er den vigtigste messe for os, når vi vil bredt ud med vores budskaber. Det er den største industrimesse i Danmark, og rigtig mange af vores kunder besøger messen. Derfor er det en afgørende platform for os, når vi har noget nyt på hjertet, hvad end det er budskaber, produkter eller tillægsydelser”, konstaterer Thomas Klausen, salgs- og markedschef, Jens S., og fortæller, at bæredygtighed kommer til at fylde en del på virksomhedens stand:

”Foruden fremvisning af vores produkter og løsninger indenfor transmission, gear og transportbånd, kan man forvente, at bæredygtighed i forsyningskæden er i fokus hos os. Vores kunder stiller større krav om dokumentation for, at vi som leverandør holder vores ord, når vi taler om bæredygtighed. Bæredygtighed er højt på vores agenda, og vi tager ansvar for vores forsyningskæde og vil naturligvis også gerne stå på mål for vores egne udtalelser. Derfor vil vi gerne dele det store og vigtige arbejde, vi gør inden for dette område”.

Også hos MODU Valves er forventningerne til messen i top, ligesom man allerede nu har en klar idé om, hvad der kommer i centrum, når det går løs.

Læs også: Ny CEO for Hedin Nordic Truck vil styrke IVECO-forretningen og øge væksten i Norden

”Messen giver os gode muligheder for at præsentere vores nyheder og få en god, faglig ventilsnak med forskellige beslutningstagere fra det danske industrimarked. Så vi glæder os rigtig meget, og vi forventer at møde mange spændende kunder og kundeemner, nye som gamle”, lyder det fra Mads Tue Munk, CSO i MODU Valves, der sætter lidt ord på, hvad de besøgende kan forvente af virksomhedens stand:

”Folk kan forvente at blive præsenteret for nyheder relateret til vores modulære MODU ONE-ventilsystem, der giver både økonomiske og tidsmæssige besparelser samt eliminerer muligheden for fejlmontage af aktuatorer”.

Mads Tue Munk oplyser, at virksomheden blandt andet har udviklet MODU Safe Mounting for optimal processikkerhed - en sikkerhedsfunktion til beskyttelse af både medarbejdere og produktion.

HI-messen beskæftiger sig med de fem sektorer 'Automation & Robotter', 'Underleverandører', 'Fødevareteknologi', 'Maskiner, Værktøj, Produktions- og Sikkerhedsudstyr' og 'Intern logistik'.

Kilde: MCH

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

Det skete da Eldorado fik Dynamics 365

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

12.03.2025SCM.dk

HI-messen 2025: Industrien gør klar til årets største samling

11.03.2025SCM.dk

Wrist nu på amerikanske hænder

11.03.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025SCM.dk

Ny CEO for Hedin Nordic Truck vil styrke IVECO-forretningen og øge væksten i Norden

06.03.2025SCM.dk

Ny Lidl-indkøbsdirektør vil styrke brand og markedsføring i Danmark

05.03.2025SCM.dk

EU på kontra i klimakampen

05.03.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Find det rigtige løfteudstyr til din opgave

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

13.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

AGR
Webinar
Unlock the future of inventory management with SaaS and AGR

What if you could take control of your supply chain challenges before they arise? Tune in live from Copenhagen for expert insights and practical forecasting tips designed to help you optimise inventory management and stay ahead of market changes. This is your opportunity to learn, connect, and thrive—don’t miss out!

Dato

18.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online through Webinargeek

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Som Lead Auditor spiller du en central rolle i at sikre, at organisationens ledelsessystem effektivt støtter ledelsen i at opnå deres mål. ISO 9001-standarden er globalt den mest udbredte og blev revideret i 2015. Den fungerer som et grundlæggende styringsværktøj for optimering og effektivisering af processer i forskellige typer af organisationer, herunder inden for produktion, service, sundhedssektoren m.fl. Vedligeholdelse af disse processer er afgørende for at opnå vedvarende resultater, og audits er en del af plan-do-check-act processen”.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby