Her er topledernes to krav til supply chain direktøren

Omkostninger og resiliens er topfokus for supply chain direktører. Det er i hvert fald de krav, topledere ifølge Gartners CEO-undersøgelse fra juli 2021 stiller til deres supply chain direktører. 17 procent peger på omkostninger som topprioritet, og 16 procent peger på resiliens som prioritet nummer to. CSR kommer stormende i baggrunden.

”Vi ser en vækst i antallet af virksomheder, der forpligter sig på mål inden for social ansvarlighed og bæredygtighed. Det er en kæmpeudfordring for CSCO’er at integrere disse mål i strategi og drift for forsyningskæden”, fortæller Thomas O’Connor, der er senior director analyst hos Gartner Supply Chain Practice. Arkivfoto..

02.09.2021

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Toplederne beder deres CSCO’er (chief supply chain officers, red.) fokusere på at navigere deres virksomhed og forsyningskædedrift igennem de løbende disruptions og sikre fremdrift for forretningen”, udtaler Thomas O’Connor, der er senior director analyst hos Gartner Supply Chain Practice. Han tilføjer:

”Det omfatter for eksempel at håndtere pandemirelaterede nedlukninger i nøglemarkeder, forsyningsproblemer – som vi blandt andet ser det i mikrochip-industrien – og udfordringer med de globale varestrømme og øgede distributionsomkostninger”.

I takt med at CSCO’er navigerer sig igennem junglen af følgeeffekter af den globale covid-19 krise, er der også behov for, at de forbereder forsyningskæden på den vækstagenda, som toplederne forventer at se og igangsætte i den nærmeste fremtid. Undersøgelsen – som er gennemført i perioden juli til december 2020 - viser faktisk, at 60 procent af toplederne forventer et økonomisk opsving, der vil starte ved udgangen af 2022. Det opstiller en række udfordringer for CSCO’er.

”Genoplukningen af verden vil ske i forskellige tempi, hvor nogle regioner vil lukke op før andre. CSCO’erne må derfor forberede sig på flere sideløbende genoplukninger på både forsynings- og afsætningssiden. Vaccinationsindsatserne i verdens forskellige regioner er meget forskellige, og det vil give et varieret oplukningsbillede”, fortæller O’Connor.

Målrettede digitale initiativer
Størstedelen af respondenterne – faktisk 80 procent - ønsker at fokusere på teknologiske virkemidler, og de forventer at øge investeringer i digitale virkemidler. Der ser ud til at være en tendens til et skifte fra en generel og udefineret ambition om at gennemføre digitale forretnings-transformationer til en ambition om mere målrettede digitale tiltag. Der er behov for, at CSCO’erne følger op på denne ambition og præsenterer målrettede idéer til digitale tiltag, der kan styrke klart definerede områder af ledelsen af forsyningskæden.

Om undersøgelsen

Gartner har spurgt 199 topledere fra supply chain intensive brancher om, hvordan de forventer forsyningskæden vil og skal udvikle sig de næste par år. Undersøgelsen er gennemført fra juli til december 2020. Titlen på undersøgelsen er ”2021 CEO Survey: CSCOs Must Balance Desire for Growth While Driving Optimization and Resilience”. Undersøgelsen vil blive uddybet på digitale symposiumer i Europa den 13.-15. september og i Florida den 25.-27. oktober. Bliv klogere på gartner.com.

Respondenternes mest populære områder for digitalisering lyder:

• E-handel med 16 procent,
• kundeinteraktioner med 9 procent,
• dataanalyser med 9 procent og
• kundeoplevelse med 7 procent.

Nye strukturer og adfærdsmønstre
Toplederne forventer, at pandemien vil have en langvarig indflydelse på deres forretninger, og mere end to ud af tre topledere indikerer, at pandemien giver anledning til helt at gentænke deres forretning.
79 procent af toplederne forventer også at se markante og vedvarende adfærdsændringer i både samfund, organisation og hos individer, som er en direkte følgevirkning af pandemien. Det indebærer, at CSCO’er skal forberede sig på, at forretning og drift, økosystemet af samarbejdspartnere samt konkurrentfeltet vil se ganske anderledes ud i løbet af kort tid.

O’Connor nævner et øget fokus på CSR som eksempel: ”Vi ser en vækst i antallet af virksomheder, der forpligter sig på mål inden for social ansvarlighed og bæredygtighed. Det er en kæmpeudfordring for CSCO’er at integrere disse mål i strategi og drift for forsyningskæden. Det indebærer, at de skal designe og implementere egne nøgletal for operations og for samarbejdspartnere i forsyningskædenetværket. Det er ikke nogen nem opgave”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia