Fra rationalisering til effektivitet

Dansk Rationaliserings Forening har brugt 1. maj på at skifte navn til effektivitet.dk.

21.05.2009

SCM.dk

Dansk Rationaliserings Forening har brugt 1. maj på at skifte navn til effektivitet.dk.
”Vi har valgt at skifte navn og styrke vores brand ved at sætte en tyk streg under, at vi i dag arbejder mere bredt med en række meget forskellige effektivitetsskabende områder som produktionsudvikling, produktionsstyring og -planlægning, logistik, service, Supply Chain Management samt Lean inden for service, planlægning og produktion. Vort mål er at støtte dansk erhvervsliv med videndeling, værdiskabende netværk og kurser inden for Logistik og Operational Excellence,” fortæller Jan Lythcke-Jørgensen, formand for effektivitet.dk.
Foreningen har desuden indledt et tættere samarbejde med relevante uddannelsesinstitutioner, hvorfra de studerende nu kan optages som gratis medlemmer. Six Sigma er kommet med i kursusprogrammet, hvor effektivitet.dk tilbyder international certificering som Green Belt eller Black Belt. Og efter 10 års undervisning i LEAN kan foreningen fra efteråret tilbyde international certificering (på bronze-, sølv- og guldniveau).
Foreningen blev oprettet i 1948 efter inspiration fra Amerika, hvor virksomhederne var begyndt at interessere sig for rationalisering inden for industrien. Siden da har foreningen udvidet sit fokusområde til også at være et aktivt netværk, der blandt andet er medarrangør af Den Danske Logistikkonference, hvor den Danske Logistikpris er blevet uddelt siden 1993 til virksomheder, som har udvist excellence inden for Supply Chain Management. – MM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle