Forsyningskaos skaber behov for mere lagerplads

De seneste tre-fire års omvæltninger af forsyningskæder har skabt et kraftigt voksende behov for mere lagerplads i Danmark. Nu ser verden ind i truende recession; men en specialist i logistikejendomme forventer, at efterspørgslen vil fortsætte. Ejendommene skal dog leve op til bestemte kriterier.

"Vi oplever en solid efterspørgsel på velbeliggende lager- og logistikfaciliteter fra brugerne. Ved E20 Park Copenhagen oplever vi for eksempel stærk efterspørgsel på vores nuværende fase af byggeriet, der afsluttes i april”, fortæller Peter Michael Tetzlaff. Foto: Verdion..

04.04.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Der har været drøn på forretningsaktiviteten hos Verdion, og det gælder både i Danmark, Sverige og virksomhedens andre kernemarkeder, som fx Tyskland, Storbritannien og Beneluxlandende. Alene i Norden i 2022 iværksatte virksomheden nye udviklingsprojekter i Göteborg, Jönköping, København og Vejle, hvor Verdion i sidstnævnte projekt fungerer som ”forward funder” frem for udvikler; mens der i tillæg til udvikling af logistikparker i Storkøbenhavn også arbejdes på at etablere en ny større logistikpark i hovedstadsområdet ved Stockholm.

”Pandemi og forsyningskaos har de sidste år skabt en kraftig efterspørgsel efter logistikejendomme i Danmark og Norden. Der er en mærkbar bevægelse henimod, at virksomheder ønsker at trække aktiviteter tættere til sig og at etablere større sikkerhedslagre. Og så har den kraftige vækst i e-handlen under covid-19 også skubbet betydeligt til efterspørgslen efter flere lager-m2”, fortæller Peter Michael Tetzlaff, der er investeringschef i Verdion i Norden. Han supplerer:

”Det gælder egentlig på tværs af brancher ført an af medicin, kosmetik og pakkedistribution. Vi oplever, at mange kigger efter nye lagerfaciliteter, og at den underliggende efterspørgsel er stor. Det er også tydeligt, at dagligvarebutikker har brug for mere plads til sikkerhedslagre. Vi satser derfor på det, vi kalder ’spekulativt byggeri, hvor vi køber en grund og opfører et moderne logistikcenter uden at have en lejer på plads, som vi så først udlejer under byggefasen”.

Vækst trods inflation og høje renter
Han forventer, at den gode vækst fortsætter ind i 2023 og 2024. På trods af den seneste tids høje renter og inflation oplever Verdion fortsat positiv vækst på det nordiske marked, hvor logistik- og ejendomsudviklingsspecialisten især har haft succes med sin spekulative udviklingsstrategi på en række udviklingsprojekter.

På det danske marked vil virksomheden for eksempel inden længe færdiggøre næste fase af nye lager- og logistikenheder på i alt 37.000 kvadratmeter i deres omfattende logistikcenter, E20 Park Copenhagen, ved Solrød, som udvikles sammen med Aviva Investors. Samtidig afslutter de i slutningen af marts i år byggeriet af 26.000 nye logistikkvadratmeter i Verdion iPark Copenhagen, der ligger tæt på Allerød nord for København, lige ved siden af DHL’s logistikfaciliteter. Endelig omfatter Verdions forward funding-projekt   nær Vejle et logistikbyggeri til System Transport A/S. 

Læs også: 5 dominerende automationstendenser lige nu

"Vi oplever en solid efterspørgsel på velbeliggende lager- og logistikfaciliteter fra brugerne. Ved E20 Park Copenhagen oplever vi for eksempel stærk efterspørgsel på vores nuværende fase af byggeriet, der afsluttes i april. Det sker i kølvandet på, at vi sidste år sikrede de første to lejere til den første fase af byggeriet allerede inden, byggeriet stod færdigt. Vi kigger aktivt på flere projekter som dette i Norden, og vi er derfor glade for at tilføje endnu flere kræfter til vores nordiske team med ansættelsen af ny Investment Manager – Nordics, Fredrik Salman, i Verdions svenske afdeling ”, siger Peter Michael Tetzlaff.

Krav til fremtidens lagerejendom
Markedet for logistikejendomme er præget af, at kunderne i det generelt turbulente marked har svært ved at forudsige deres behov om 12 til 24 måneder. De har derfor brug for aktører som Verdion, der kan investere i grund og bygninger, som virksomheder så kan leje sig ind i.

”Vi oplever stor efterspørgsel fra mange typer virksomheder – både store etablerede og mindre mere ukendte. Gennemløbstiden på en logistikejendom er 12 til 18 måneder fra køb af bar mark til den færdige facilitet. Vi har haft succes med at ’spekulere’ i kundernes fremtidige behov de seneste år. Og vi vil fortsætte med at investere”, fortæller Peter Michael Tetzlaff.

Han understreger dog, at kravene til logistikejendomme hele tiden udvikler sig, og kunderne er kritiske med, hvad de lejer eller køber sig ind i.

Han fremhæver to krav, der er afgørende:

1. Beliggenhed og
2. Tidssvarende faciliteter.

Tæt på forbrugeren og grøn bygning
Beliggenhed betyder mere end nogensinde, at logistikejendommen er tæt på forbrugeren, så leveringstid og miljøbelastning ved transport til slutkunden er så kort og lav som mulig. I en dansk sammenhæng betyder det ifølge Peter Michael Tetzlaff en placering i hovedstadsområdet og i det østjyske fra trekantsområdet ved Fredericia, Vejle og Kolding op til Århus. I hovedstadsområdet er det indtil videre Solrød og Køge samt Allerød-området i det nordsjællandske.

Verdion oplever også mange specifikke krav til den tekniske udformning af ejendommene. Der er de basale krav om mindst 12,5 meter frihøjde, gulv der kan klare 50 K newton belastning og et vist antal porte per m2.

Læs også: Overskudsvarme fra ferskvarelager skal opvarme andre lokaler

”Krav til bæredygtighed og ESG-fokus er i hastig vækst. Bygninger skal gerne være DGNB-certificerede, der skal være solceller på tagene, regnvand skal genanvendes, opvarmning må gerne være jordvarme og ellers skal det være luft-til-vand varmepumper. Gas til opvarmning er forståeligt nok ikke populært i øjeblikket. Kundernes vigtigste udvælgelseskriterier er beliggenhed, ESG og pris. Dertil kommer høj bygningskvalitet med tilhørende lave vedligeholdelsesomkostninger. I Verdion er vi rigtig glade for den udvikling, for høj teknisk ekspertise samt et ubetinget fokus på ESG er hjørnesten i vores forretning,” afslutter Peter Michael Tetzlaff.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense