Forsvarsministeriet vinder Den Danske Supply Chain Pris 2019

Forsvaret modtog i 2015 en alvorlig kritik fra Rigsrevisionen for deres mangelfulde logistik. Det satte gang i en omfattende og intens transformation for at indføre moderne supply chain management i militærmaskinen. Det er lykkedes i sådan en grad, at Forsvaret den 3. november vandt det uofficielle danmarksmesterskab i SCM.

Fra venstre: Kim Astrup Jensen, Oberstløjtnant, Forsvarsministeriet, Trine Bramsen, Forsvarsminister, Forsvarsministeriet, Michael Svane Branchedirektør, DI og Jan Lythcke-Jørgensen, Partner, Implement Consulting Group og bestyrelsesmedlem i effektivitet.dk. Foto: effektivitet.dk.

03.11.2020

SCM.dk

Der er noget tilbage til rødderne over, at Forsvarsministeriet vinder Den Danske Supply Chain pris for den udvikling, koncernen har gennemført de seneste fire år som en del af et forretningsudviklingsprogram. For logistikbegrebet blev jo i tidernes morgen undfanget i militæret. Og så alligevel. For en af årsagerne til, at dommerkomiteen tildeler prisen er, at man har brudt med de vaner og den tænkning omkring logistik, som i en årrække har været dominerende i Forsvaret.

Prisen tildeles for en professionel anvendelse af supply chain teorier og værktøjer ikke blot ved Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse, men også ved Forsvarets operative enheder, kombineret med det dommerkomitéen kalder ”en suveræn ledelse af forandringer i et stærkt politisk miljø. Resultaterne imponerer ikke mindst ved at være sket i en meget stor opgavemæssig og organisatorisk kompleksitet, der blandt andet udgøres af et stort antal skibe, fly, køretøjer og personel, der logistisk understøttes via håndtering af 800.000 varenumre, hvoraf cirka 300.000 lagerføres i et landsdækkende netværk af depoter og lagre sammenkædet af et omfattende distributionsnetværk”.

Det er effektivitet.dk, som står bag Supply Chain Prisen, der uddeles på den årlige Den Danske Supply Chain Konference den 3. november 2020 i København. Den professionelt sammensatte dommerkomite giver i år prisen til Forsvarsministeriet for de direkte målbare resultater, som er under indfrielse og begrunder valget ved:

• 25-30 procent bedre leveringsevne på indgåede aftaler (nuværende performance ~ 80-90 procent).
• 75 procent reduktion af gennemløbstiden for varebestillinger, så den samlede procestid i dag er cirka fem dage. For lagerførte varer kan der nu ved behov leveres fra dag til dag mod tidligere typisk syv til ni dage.
• +70 millioner kroner i årlige omkostningsbesparelser.

Der er med programmet skabt gode målbare resultater som i særlig grad understøttes af processuelle, infrastrukturelle og organisatoriske forbedringer. De basale ting er kommet på plads. Det er lykkedes ved et suverænt og stærkt program med udgangspunkt i anerkendte modeller og vedholdende forandrings-ledelseshåndværk, som i sig selv kan karakteriseres som Best Practice, lyder det i en pressemeddelelse.

Dommerkomiteen håber, at den med tildeling af Supply Chain Prisen til Forsvarsministeriet kan få dette program til at være til stærk inspirationskilde for andre offentlige organisationer, som ønsker at drive en større transformation igennem og opnå ambitiøse forbedringsresulterer både i tid og penge.

Om Den Danske Supply Chain Pris
Den Danske Supply Chain Pris uddeles af effektivitet.dk.

Det er 25. år i træk, at Den Danske Supply Chain Pris uddeles til en virksomhed, som anerkendelse for at have arbejdet aktivt med Supply Chain og opnået resultater, som er blandt de bedste i branchen.

De sidste fem års vindere er:

• 2018: Nilfisk
• 2017: Burmeister & Wain Scandinavian Contractor A/S (BWSC)
• 2016: AMBU
• 2015: Widex
• 2014: Danfoss

Læs mere om konferencen.

- PBH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia