Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) fastslog på et besøg i Skotland, at Danmark ikke har kompetencerne til at bygge egne fregatter. Det skal i stedet ske i et samarbejde med for eksempel briterne.

Babcock-værftet i Skotland er i gang med at bygge fregatter til den britiske flåde - og kan blive en samarbejdspartner, når Danmark skal have nye fregatter.. Foto: Troels Lund Poulsen/Linkedin-profil

22.12.2025

SCM.dk

Efter et besøg på Babcock-skibsværftet i Skotland stod det klart for forsvarsministeren, at Danmark ikke selv kan bygge fregatter.

“Vi kan ikke bygge en fuld fregat fra start til slut. Vi kan lave en kombinationsmodel, hvor vi får en del af en fregat til Danmark, som vi så udvikler og tilpasser,” siger Troels Lund Poulsen til Berlingske.

Partierne bag forsvarsforliget blev i foråret enige om, at Danmark skal have nye fregatter, men der er fortsat ikke taget beslutning om, hvor de skal bygges - og af hvem.

Derfor var ministeren på studietur til Skotland, hvor Babcock er i gang med at bygge frem fregatter til den britiske flåde og har indgået aftale om at bygge fem antiubådsfregatter til Norge.

Nordmændene har valgt at købe færdigbyggede fregatter af skotterne, der også tilbyder en licens, så skibene kan bygges i Danmark.

Men de to modeller bliver afvist af forsvarsministeren, der i stedet peger på en hybridmodel, hvor danske virksomheder samarbejder med Babcock om at bygge skibene.

“Jeg tror ikke, vi skal bygge skrogene i Danmark. Det er vi alt for dårlige til, og det er alt for dyrt. Men jeg ser selvfølgelig gerne, at vi gør, hvad vi kan for at indtænke danske løsninger, hvor det giver mening,” sagde Troels Lund Poulsen til Berlingske.

Forligspartierne har aftalt, at der skal bygges en “samlefacilitet” i Frederikshavn, men det er endnu uklart, hvornår den står færdig.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online