Flere ladestandere til lastbiler etableret i Horsens

Nu kan lastbiler i Jylland også lade strøm. Uno-X Mobility Danmark A/S (tidligere YX Truck) har lanceret to nye offentligt tilgængelige ladestandere til lastbiler i Horsens.

Tilbage i marts 2023 blev der skrevet danmarkshistorie, da Uno-X Truck introducerede landets første offentlige ladestander til lastbiler. Nu er der yderligere to ladestandere i Horsens, som markerer endnu et skridt fremad i udviklingen af lastbilinfrastrukturen. Foto: 123rf.com..

03.08.2023

SCM.dk

Tilbage i marts 2023 blev der skrevet danmarkshistorie, da Uno-X Truck introducerede landets første offentlige ladestander til lastbiler. Nu er der yderligere to ladestandere i Horsens, som markerer endnu et skridt fremad i udviklingen af lastbilinfrastrukturen.

De nye lynladere er opført på Uno-X Trucks eksisterende truckanlæg på Thorsgårdsvej 55 i Horsens. Anlægget er placeret strategisk tæt på REMA 1000s hovedkontor, der hører under Reitan Retail, som Uno-X også gør. REMA 1000 har sammen med DFDS netop efterspurgt denne infrastruktur.

Placeringen er derfor et eksempel på Uno-X Trucks engagement i at lytte til sine kunder og handle proaktivt for at imødekomme deres behov.

”Vi er meget tilfredse med tilføjelsen af flere ladestandere til lastbiler. Ambitionen er at være med til at binde Danmark sammen på tung trafik. Vi startede derfor i Nyborg, og nu sætter vi så den første nål i kortet i Jylland”, siger Michael B. Hansen, markedsdirektør i Uno-X Mobility Danmark A/S.

Uno-X Truck vil løbende investere i elektrificeringen af den tunge trafik, så chauffører og vognmænd kan fragte varer rundt i Danmark med el-lastbiler. Foruden de to anlæg er selskabet klar til at etablere flere el- ladestandere i takt med, at flere kunder efterspørger dem.

”For os handler det om at komme i gang og hjælpe vores kunder med at holde hjulene kørende og fragte varer rundt i Danmark – uagtet om det er el-lastbiler eller diesellastbiler”, siger Michael B. Hansen. Han fortsætter:

”Vores mission er at udvikle og fremme løsninger for bæredygtig mobilitet. Derfor investerer vi i elektrificeringen af den tunge trafik og er stolte over at kunne bidrage til at forme fremtiden for transport i Danmark. Etableringen af flere ladestandere er endnu et skridt på vejen”, fortæller Michael B. Hansen.

Læs også: Stor spiller investerer milliarder i logistikcenter

Han fortæller ydermere, at der er flere ladestandere på vej via input fra kunder og emner, som ønsker ladestandere nær dem. Selve anlægget i Horsens er dedikeret til lastbiler, så der ikke er personbiler på anlægget. Truckanlægget har den rette beliggenhed med gode tilkørselsforhold, da tung trafik stiller særlige krav til anlæggets struktur.

- PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup