Femernforbindelse vedtaget – DI jubler

Dansk Industri er begejstrede for den endegyldige godkendelse af den faste forbindelse over Femern Bælt, der vil blive ’vital’ for Danmark i fremtiden.

Hvis alt går vel kan forbindelsen under Femernbælt indvies i 2028. Illustration: Sund&Bælt/Femern A/S.

14.03.2016

SCM.dk

Tidligere på måneden vendte de danske politikere den afgørende tommelfinger op til planerne om anlægningen af en fast forbindelse fra Danmark til Tyskland via Femern Bælt. Afgørelsen vækker glæde hos Dansk Industri, der ser frem til at Danmark for alvor bliver ’bundet sammen’ med Europa.

Læs også: Rederier revser Femern-forbindelse

”Det er en milepæl for Femern-forbindelsen, der er sat i dag. Nu har man fra dansk side helt klart slået fast, at forbindelsen bliver til noget. Det er vi meget glade for”, siger branchedirektør Michael Svane, DI Transport, til di.dk.

Beslutningen blev truffet ved et møde fredag d. 4. marts i en politisk forligskreds bestående af alle Folketingets partier undtagen Enhedslisten og Alternativet. Det betyder også et (muligvis foreløbigt) stop for de økonomiske uenigheder, der har omkranset det gigantiske projekt, hvis budget pt. er sat til 52,6 mia. kr., hvilket gør det til danmarkshistoriens med afstand største byggeprojekt.

”Jeg synes, at det her projekt er på rette spor igen. Det har været en fantastisk indsats fra alles side. Nu skal der være fuld fokus på at holde kontakt med de tyske myndigheder”, sagde transportminister Hans Christian Schmidt (V) til DR i forbindelse med mødet.

Sænketunnelen får fire 'rør'. I bil vil de 18 km tunnel tage omkring 10 min, mens togene vil kunne klare turen på omkring 7. Illustration: Sund&Bælt/Femern A/S.

Tysk godkendelse skal på plads
Netop kontakten med de tyske myndigheder er altafgørende, da en godkendelse fra netop Tyskland er det sidste hurdle, der skal klares inden der kan indgås en endelig kontrakt med en af de fem entreprenører, der har givet tilbud om at opføre den knap 18 kilometer lange sænke­tunnel – verdens længste af sin slags – mellem Rødby på Lolland og Puttgarden i Tyskland.

Forhåbningen om, at den tyske godkendelse vil falde på plads er dog gode. Michael Svane understreger således, at den kommende forbindelse, der forventes at stå færdig i 2028, vil komme ikke kun Danmark og Tyskland til gode.

”Projektet er vigtigt, da Femern-forbindelsen er en vital del af den overordnede infrastruktur, som binder ikke kun Danmark og Tyskland sammen, men også bliver et bindeled mellem Skandinavien og Europa. Der er tale om en strategisk vigtig og nødvendig forbindelse, som vil komme private og erhvervslivet til gode”, siger han.

Læs også: Veje udvides for at skabe plads til modulvogntoge

Med grønt lys fra Berlin vil byggeriet formentlig kunne starte omkring 2018-2020. Forbindelsen bliver brugerbetalt, og tilbagebetalingen forventes at blive 36 år. Læs mere om projektet her.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn