Få firmaer belønner bæredygtige leverandører

Der er en afgrundsdyb afstand mellem de virksomheder, der mener, at det er vigtigt med grønne indkøb og de, der rent faktisk har en politik for det.

18.06.2012

SCM.dk

Foto: Photos.com. .

I en undersøgelse fra rådgivningsfirmaet Jones Lang LaSalle (JLL) i USA kan 71 procent af virksomhederne se pointen i at lade bæredygtige leverandører fylde mere i forsyningskæden. Men kun 13 procent svarer samtidig, at de har tiltag, der belønner leverandører for at bidrage til eksempelvis mindre CO2-udslip og energieffektivitet.    

”At adressere bæredygtighed i supply chain er en af kongevejene til at reducere en virksomheds miljøpåvirkning, men samtidig også en af de mest udfordrende. Ved at integrere kriterier for bæredygtighed i indkøbsprocedurerne, kan virksomheder træffe bedre valg, både for Jorden og for egen bundlinje,” siger Marc Campbell, Senior Vice President for Supply Chain og indkøb i JLL ifølge greenlivingonline.com.

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle