DSV Panalpina opkøber PrimeCargo

DSV Panalpina har købt PrimeCargo af den japanske Mitsui-Soko Gruppe. Opkøbet omfatter PrimeCargos aktiviteter i Danmark, Polen og Kina.

DSV Panalpina meddeleler i en pressemeddelelse, at koncernen med interesse har fulgt PrimeCargo i flere år, fordi PrimeCargo har en høj grad af branchetilpasning i forhold til brancher, hvor DSV Panalpina ikke har mange aktiviteter. Foto: DSV Panalpina..

28.10.2020

SCM.dk

PrimeCargo er en international distributions- og logistikvirksomhed med kundetilpassede løsninger og stort fokus på både distribution og lagerstyring for e-handelsvirksomheder. Virksomheden har hovedkontor i Kolding men opererer internationalt med aktiviteter i både Polen og Kina.

DSV Panalpina meddeleler i en pressemeddelelse, at koncernen med interesse har fulgt PrimeCargo i flere år, fordi PrimeCargo har en høj grad af branchetilpasning i forhold til brancher, hvor DSV Panalpina ikke har mange aktiviteter. Det omfatter for eksempel e-handel og tekstil, hvor PrimeCargos kinesiske engagement spiller en stor rolle for virksomhedens tekstilaktiviteter. DSV Panalpina ser derfor opkøbet af PrimeCargo som et perfekt match til DSV Panalpinas danske divisioner Solution Division og Air & Sea Division.

”Vi kan i fællesskab tilbyde kunderne endnu mere. Vi styrker vores produktsortiment for begge vores globale kundeporteføljer, der opnår et endnu bredere og endnu mere globalt servicetilbud og udvalg af merværdiydelser”, fortæller Henrik Nielsen, Executive Vice President, DSV Air & Sea, Northern Europe.

Morten Høilund, administrerende direktør for PrimeCargo er stolt over at blive en del af DSV Panalpina: ”Vi er stolte af, at DSV Panalpina værdsætter PrimeCargos særke kompetencer inden for e-handel og fashion, og at disse områder vil udgøre hjørnestenen i vækststrategien for de danske organisationer. Vi tror på, at opkøbet vil udgøre en unik mulighed for at koble vores branchefokus med DSV Panalpinas globale netværk”.

- PBH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre