Disse fire udfordringer er størst for britiske virksomheder efter Brexit

Britiske virksomheder er fortrøstningsfulde omkring Brexit, viser en ny undersøgelse af risikostyringsvirksomeden Avetta. Men ingen forventer, det bliver helt gnidningsfri. Her er de fire problemstillinger, som de britiske virksomheder skal tage stilling til i den første tid uden for EU.

Forsyningskædens resiliens vil blive ramt af et hårdt slag i forbindelse med Brexit, forventer erhvervsledere. Arkivfoto..

26.03.2021

SCM.dk

Størstedelen af de 120 adspurgte erhvervsledere i Avettas undersøgelse om Brexits betydning for deres virksomhed er optimistiske omkring fremtiden udenfor EU. Samtidig er der enighed om skilsmissen med Europa vil betyde mærkbare konsekvenser – særligt i forsyningskæden, mener flertallet.

Eksempelvis udtaler en leder: ”Brexit har allerede påvirket vores forsyning af reservedele og varer produceret i Europa. Vores leverandører kæmper med at source begge dele tidsnok – hvilket påvirker vores evne til at møde deadlines”.

Læs også: Fem ting virksomheder skal være opmærksomme på efter Brexit

På den anden side har flere en mere positiv indstilling. ”Brexit skal anses som en stor mulighed for os; der kan være begyndervanskeligheder på den korte bane, men med flere fordele i det lange løb”, udtaler en af respondenterne.

På baggrund af undersøgelsen har Avetta fundet fire udfordringer, som virksomhederne skal lære at håndgtere i den kommende tid:

  1. Mindske forsyningskæde-disruptioner og deres indvirkning.
  2. Forstå forandringerne i lovgivningen og hvad, det administrativt kræver af virksomheden.
  3. Tage en proaktiv tiltag til indkøb.
  4. Udvikle ”talent pipelines” og sætte sig ind i mulighederne for bevægligheden til og fra EU for at sikre kvalificeret arbejdskraft.

Avetta understreger, at hver virksomhed vil møde forskellige sæt af udfordringer. Men også at de der investerer i uddannelse og opkvalificering af sin arbejdskraft også står stærkere i forhold til fremtidens prøvelser.

Kilde: Avetta

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online