Disse fire udfordringer er størst for britiske virksomheder efter Brexit

Britiske virksomheder er fortrøstningsfulde omkring Brexit, viser en ny undersøgelse af risikostyringsvirksomeden Avetta. Men ingen forventer, det bliver helt gnidningsfri. Her er de fire problemstillinger, som de britiske virksomheder skal tage stilling til i den første tid uden for EU.

Forsyningskædens resiliens vil blive ramt af et hårdt slag i forbindelse med Brexit, forventer erhvervsledere. Arkivfoto..

26.03.2021

SCM.dk

Størstedelen af de 120 adspurgte erhvervsledere i Avettas undersøgelse om Brexits betydning for deres virksomhed er optimistiske omkring fremtiden udenfor EU. Samtidig er der enighed om skilsmissen med Europa vil betyde mærkbare konsekvenser – særligt i forsyningskæden, mener flertallet.

Eksempelvis udtaler en leder: ”Brexit har allerede påvirket vores forsyning af reservedele og varer produceret i Europa. Vores leverandører kæmper med at source begge dele tidsnok – hvilket påvirker vores evne til at møde deadlines”.

Læs også: Fem ting virksomheder skal være opmærksomme på efter Brexit

På den anden side har flere en mere positiv indstilling. ”Brexit skal anses som en stor mulighed for os; der kan være begyndervanskeligheder på den korte bane, men med flere fordele i det lange løb”, udtaler en af respondenterne.

På baggrund af undersøgelsen har Avetta fundet fire udfordringer, som virksomhederne skal lære at håndgtere i den kommende tid:

  1. Mindske forsyningskæde-disruptioner og deres indvirkning.
  2. Forstå forandringerne i lovgivningen og hvad, det administrativt kræver af virksomheden.
  3. Tage en proaktiv tiltag til indkøb.
  4. Udvikle ”talent pipelines” og sætte sig ind i mulighederne for bevægligheden til og fra EU for at sikre kvalificeret arbejdskraft.

Avetta understreger, at hver virksomhed vil møde forskellige sæt af udfordringer. Men også at de der investerer i uddannelse og opkvalificering af sin arbejdskraft også står stærkere i forhold til fremtidens prøvelser.

Kilde: Avetta

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle