Disse fire udfordringer er størst for britiske virksomheder efter Brexit

Britiske virksomheder er fortrøstningsfulde omkring Brexit, viser en ny undersøgelse af risikostyringsvirksomeden Avetta. Men ingen forventer, det bliver helt gnidningsfri. Her er de fire problemstillinger, som de britiske virksomheder skal tage stilling til i den første tid uden for EU.

Forsyningskædens resiliens vil blive ramt af et hårdt slag i forbindelse med Brexit, forventer erhvervsledere. Arkivfoto..

26.03.2021

SCM.dk

Størstedelen af de 120 adspurgte erhvervsledere i Avettas undersøgelse om Brexits betydning for deres virksomhed er optimistiske omkring fremtiden udenfor EU. Samtidig er der enighed om skilsmissen med Europa vil betyde mærkbare konsekvenser – særligt i forsyningskæden, mener flertallet.

Eksempelvis udtaler en leder: ”Brexit har allerede påvirket vores forsyning af reservedele og varer produceret i Europa. Vores leverandører kæmper med at source begge dele tidsnok – hvilket påvirker vores evne til at møde deadlines”.

Læs også: Fem ting virksomheder skal være opmærksomme på efter Brexit

På den anden side har flere en mere positiv indstilling. ”Brexit skal anses som en stor mulighed for os; der kan være begyndervanskeligheder på den korte bane, men med flere fordele i det lange løb”, udtaler en af respondenterne.

På baggrund af undersøgelsen har Avetta fundet fire udfordringer, som virksomhederne skal lære at håndgtere i den kommende tid:

  1. Mindske forsyningskæde-disruptioner og deres indvirkning.
  2. Forstå forandringerne i lovgivningen og hvad, det administrativt kræver af virksomheden.
  3. Tage en proaktiv tiltag til indkøb.
  4. Udvikle ”talent pipelines” og sætte sig ind i mulighederne for bevægligheden til og fra EU for at sikre kvalificeret arbejdskraft.

Avetta understreger, at hver virksomhed vil møde forskellige sæt af udfordringer. Men også at de der investerer i uddannelse og opkvalificering af sin arbejdskraft også står stærkere i forhold til fremtidens prøvelser.

Kilde: Avetta

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

14.10.2025SCM.dk

8 ud af 10 forbrugere vil gerne købe grønt – men tre benspænd står i vejen

09.10.2025SCM.dk

Ny dansk digital løsning vil lette styringen af international fragt

30.09.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dymak digitaliserer global sourcing med fine resultater og bedre dataintegration

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn