Danske virksomheder lukker robotterne ind

Robotterne er de seneste år blevet et almindeligt værktøj i mange danske virksomheder. Men virksomhederne må tage sig i agt for de udenlandske konkurrenter, advarer roboteksperterne.

Andelen af fremstillingsvirksomheder, der anvender robotter, er steget med 50 procent siden 2015. Foto: Teknologisk Institut.

09.08.2018

SCM.dk

Det viser en ny undersøgelse fra Teknologisk Institut, hvor 526 danske fremstillingsvirksomheder er blevet interviewet.

En af konklusionerne fra analysen er, at størstedelen af virksomhederne står klar til at investere i robotter i de kommende år. Og det resultat stemmer overens med den tendens, som man ser inden for mange brancher i dag. 

”Robotter er på vej til at blive hverdag i mange af Danmarks fremstillingsvirksomheder. Der er ikke meget science fiction over robotterne, som mest af alt er et fleksibelt, enkelt og driftssikkert værktøj”, siger Stig Yding Sørensen, Teknologisk Institut.

Fakta fra undersøgelsen

  • 44 procent af virksomhederne anvender robotter
  • Store virksomheder har i højere grad robotter end mindre virksomheder
  • Eksport- og innovative virksomheder har flere robotter

Kilde: Teknologisk Institut

Men selvom de danske virksomheder i høj grad har taget robotterne til sig, så opfordrer roboteksperterne på Teknologisk Institut virksomhederne til at arbejde mere strategisk og fremtidsorienteret med automatisering.

Øje for digital udvikling
Eksperterne påpeger, at virksomhederne er mere interesserede i robotter som driftssikre og stabile værktøjer, mens kun fire procent af virksomhederne forventer at investere i smarte robotter med sensorer og kunstig intelligens inden for de næste fire-fem år.

”Mulighederne for at bruge robotter i produktionen bliver bedre hver eneste dag – det går hurtigt. Men det gør det også i resten af verden. Derfor er danske virksomheder nødt til at arbejde strategisk med automation og digitalisering”, understreger centerchef Kurt Nielsen, Teknologisk Institut.

Som virksomhed er man nødt til at se på, hvilke gevinster det vil have tre år ude i fremtiden og ikke bare i dag, pointerer han.

Læs også: Hollandsk fagforening foreslår skat på robotter

"Det er ofte ikke kun et spørgsmål om teknologi, men også et spørgsmål om parathed i organisation, herunder kompetencer både på ledelse og operationelt niveau", siger Kurt Nielsen.

-JJK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

20.04.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Bilka Odense sætter standarden: Årets hypermarked 2025

17.04.2026Context& A/S

Sponseret

Seminar i Aalborg: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

16.04.2026SCM.dk

IFS lancerer AI-platform til logistikstyring

16.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle