Danske arealer skal bruges på ny bæredygtig måde

De danske arealer er blandt verdens mest opdyrkede, og det skal ændres, for mange nye behov presser sig på som krav om styrket natur og biodiversitet, flere solceller og vindmøller og klimasikring af vores kyster og boliger. En ny rapport fra CONCITO viser, at selv om gentænkningen af landskabet kommer med en pris, kan det give en stor gevinst for samfundet.

Danmark står over for en historisk omlægning af vores begrænsede areal, og det er ikke ligegyldigt, hvordan vi gør det. Gør vi det klogt, kan vi ende med et meget rigere samfund, end vi har i dag. Foto: 123rf.com

14.10.2024

SCM.dk

Danmark står over for en historisk omlægning af vores begrænsede areal, og det er ikke ligegyldigt, hvordan vi gør det. Gør vi det klogt, kan vi ende med et meget rigere samfund, end vi har i dag. Det fremgår af CONCITOs nye rapport: Tre visioner for Danmarks arealer – og hvordan en national arealstrategi kan hjælpe os i mål.

Rapporten analyserer den samfundsøkonomiske værdi af et arealomlagt Danmark alt efter, om vi forfølger en vision med fokus på den traditionelle fødevareproduktion, sætter den menneskelige naturoplevelse i centrum eller omlægger primært på naturens præmisser. Regnestykket viser, at en bæredygtig arealanvendelse vil øge den samlede værdi for samfundet, hvis man også inddrager gevinsterne ved at beskytte biodiversiteten, øget mental sundhed og mindskede skadesomkostninger ved CO2-udledninger. Faktisk har alle tre visioner en positiv, men dog forskellig, værdi for samfundet svarende til 12-56 milliarder kroner om året. Det er en stigning på 13-58 procent set i forhold til dagens arealanvendelse.

”Det er allerede besluttet at tage hver syvende mark ud af landbruget, og nogen frygter, at den grønne omstilling vil blive en byrde. Men vores analyse viser tværtimod, at mere og bedre natur giver os en betydelig større velfærd og mere end kompenserer for tabet af produktionsareal”, siger Torsten Hasforth, cheføkonom i CONCITO.

CONCITOs rapport rammer ned i en højaktuel politisk debat. En omfattende transformation af de danske arealer blev varslet i juni, da den såkaldte grønne trepart blev enige om Aftale om et Grønt Danmark. Med Aftale om et Grønt Danmark blev der varslet 40 milliarder kroner til arealomlægning, men arbejdet er langt fra slut.

”Vi står over for en opgave med en kæmpe kompleksitet og et omfang, der rækker ud over rammerne i trepartsaftalen. Pladsen er begrænset, landskabet er allerede i brug og klima-og biodiversitetskrisen kræver, at vi tænker nyt. Derfor er der brug for en sammenhængende, national arealstrategi, der sætter retning for, hvor vi skal hen, og som medtager alle behov, der kræver areal”, siger Peter Andreas Norn, programchef i CONCITO.

Den nye rapport giver et bud på, hvordan en national arealstrategi kan bygges op. CONCITO foreslår blandt andet, at der skal udvikles nye forretningsmodeller, som gør det mere attraktivt for jordejere at beskytte naturen og grundvandet og at bidrage til klimasikring.

Implementeringen af trepartsaftalen starter allerede næste år, og her bliver det afgørende, at vi finder en retning for, hvilket landskab vi stiler efter at få. For at træffe de rigtige valg er der brug for at tænke alle arealprioriteter med ind fra starten, og her kan visioner spille en rolle for at igangsætte diskussionerne. 

Læs også: Nyt klimasyn er ukendt for mange virksomheder

Rapportens tre visioner peger på de mange dilemmaer, der skal håndteres – for eksempel: Hvordan bliver plantebaserede fødevarer en mere udbredt norm? Skal vores skov producere træ eller biodiversitet? Lægger vi vægt på også at fremme rekreation og trivsel eller skal naturområder ligge, hvor der hvor de fysiske forhold for naturen er bedst?

”Tænker vi os grundigt om, kan vi opnå flere mål for samme investering eller indsats. Derfor skal vi både have en vision, der viser hvor vi skal hen, og en national arealstrategi, der kan styre indsatsen og inddrage alle prioriteter. Strategien skal sikre, at arealanvendelsen er effektiv og demokratisk funderet – og så skal den sørge for, at det kan betale sig at gøre det rette”, siger Tage Duer, projektleder, CONCITO.

Kilde: Concito

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

19.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

18.02.2025SCM.dk

7 ud af 10 forbrugere vil købe mere klimavenligt i fremtiden

17.02.2025SCM.dk

Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

14.02.2025SCM.dk

Boehringer Ingelheims fabrik viser vejen mod CO2-neutralitet

12.02.2025GS1 Denmark

Sponseret

Webinar: Gør det komplekse arbejde med dine emballagedata nemmere

10.02.2025SCM.dk

Klimasvigt uden konsekvenser: Virksomheder slipper for ansvar

10.02.2025SCM.dk

Ny industrioverenskomst: Højere løn, bedre rettigheder og øget fleksibilitet for familieliv

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online