Dansk emballage-virksomhed lander stor investering

RE-ZIPs europæiske ekspansion har fået et økonomisk boost. Investorer har kastet et større tocifret millionbeløb efter virksomheden, der tror på, at omsætningen runder et trecifret millionbeløb inden for de kommende år.

Danske RE-ZIPs cirkulære emballage og IT-system er det seneste år blevet solgt til store kunder i blandt andet Belgien, Østrig og Polen. Foto: RE-ZIP..

16.10.2023

SCM.dk

Danske RE-ZIPs cirkulære emballage og IT-system er det seneste år blevet solgt til store kunder i blandt andet Belgien, Østrig og Polen. Nu annoncerer den unge virksomhed yderligere ekspansion i de kommende år. En Series A investering fra i alt fem fonde danner grundlaget for, at RE-ZIP kan udvide til flere markeder og dermed nå deres målsætning om at etablere en cross-border infrastruktur til cirkulær emballage i hele Europa i de kommende år.

”Det er rigtigt mange penge at rejse i et lettere frosset investormarked. Det viser, at vi skaber noget, der løser et reelt problem, og hvor der er et kæmpe behov for cirkulære bæredygtige tiltag. Men vi ved også, at hvis vi skal lukke endnu flere aftaler med store partnere og distributører, så kræver det midler til investeringer og indkøb. Derfor er denne kapitalindsprøjtning ekstrem vigtig for vores videre arbejde og ekspansion”, siger Thomas Fugl, co-founder og CCO hos RE-ZIP.

To af de fem investorer er internationale venturefonde. Det drejer sig om Collateral Good Ventures fra Schweiz og polske Tangent Line Ventures. Begge virksomheder lægger vægt på bæredygtigt iværksætteri, og det har haft stor betydning, at RE-ZIP som det eneste firma inden for cirkulær emballage bruger pap. Dette gør deres cirkulære emballage direkte konkurrencedygtig med engangsemballage, samt miljømæssig bæredygtig fra første cyklus.

”RE-ZIP er grundet deres emballage og software godt positioneret til at blive markedsleder inden for genbrugelig emballage til e-handel. Samtidig består deres team af personer med stor erfaring og kompetence, og det ser vi som en grundlæggende nødvendighed for at få succes. Deres mål om hurtig ekspansion i hele Europa er derudover i direkte linje med vores tilgang til at få en virksomhed til at vokse”, siger Mariana Gonzalez, Investment Director hos Collateral Good Ventures.

De andre investorer er EIFO (tidligere Vækstfonden), Planetary Impact Ventures og GreenUp, der alle tidligere har skudt penge i virksomheden. De to førstnævnte kommer med nye midler, mens alle tre vælger at konvertere deres konvertible lån i RE-ZIP til egenkapital.

”RE-ZIP's mission er forankret i en bevidsthed om, at vores planets naturlige ressourcer er begrænsede og under enormt pres. Vi skal alle forstå, at træ er en værdifuld ressource, der ikke bare smides væk efter kort brug. Det er en afgørende grund til, vi vælger at lave denne investering. Samtidig har RE-ZIP siden vores seneste investering vist, at de kan skabe samarbejder med store virksomheder i Europa, så der er gode muligheder for, at forretningsmodellen kan ses i mange lande de kommende år”, siger Thomas Høgenhaven, Managing Partner i Planetary Impact Ventures.

Læs også: Gods fragtes over landegrænser med el-lastbil

Det seneste år har RE-ZIP lukket aftaler med Inpost i Polen, Österreichische Post og RajaPack i Belgien, mens der i øjeblikket arbejdes på store aftaler i henholdsvis Tyskland, Holland og England. Ifølge RE-ZIP er det en del af den enorme udrulningsplan, der ligger for Europa dog med globalt perspektiv.

”Vores vision er, at vi i 2040 skal cirkulere mere end fem milliarder stykker emballage om året gennem vores system. Dog håber vi på endnu flere, for vi tror på, at der er potentiale til at halvere de nuværende cirka 200 milliarder stykker engangsemballage, der sendes årligt verden over”, siger Bo Boddum, Founder og CEO og uddyber:

”Investeringen betyder, at vi kan accelerere opbygningen af den infrastruktur, det kræver for at udbrede den cirkulære emballage på tværs af ikke bare Europa, men også andre store Ecommerce-markeder som USA, Canada og Japan”.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

27.05.2025SCM.dk

Lineage udvider frysehus i Vejle

26.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

Kulde er kostbar. Dybfrostlogistik bliver automatisk mere effektiv.

26.05.2025Kardex Danmark

Sponseret

Iskolde lagerautomater sikrer BC Catering 6 x hurtigere vareopfyldning

26.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

Løsning af de 3 største udfordringer i kølelagerdrift

23.05.2025SCM.dk

Nyt plastpalle-samarbejde skal sikre effektiv logistik i Norden

21.05.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Automatisering i den kolde forsyningskæde

21.05.2025SCM.dk

Skræddersyet lagerløsning giver Brødrene Dahl mere plads og fleksibilitet

20.05.2025SCM.dk

13 procent af verdens fødevarer bliver til spild i den kolde forsyningskæde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

03.06.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

03.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Har I også overset cybersikkerheden i jeres industrielle produktionsmiljø? Med et 1-dags introducerende kursus styrker I jeres OT-cybersikkerhed. OT står for Operational Technologies og er brugen af hardware og software til at overvåge og kontrollere fysiske processer, enheder og infrastruktur i et industrielt miljø som fx varmeværk eller fabrik

Dato

04.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Aarhus, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Sustainability Manager

Gør din ESG-rapportering enklere, mere effektiv og fuldt compliant

Dato

04.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online