Danfoss hædret for logistik i verdensklasse

Forenkling, optimering og transparens med udgangspunkt i klassisk logistikoptimering udløser Den Danske Logistik- og Supply Chain Pris 2014 til Danfoss.

Fra venstre: Vinderholdet fra Danfoss Thomas Lyck, Bent Schrøder, Mads Helledie, Kenneth Bjerregaard, Peter K. Jørgensen. Yderst til højre ses formand i effektivitet.dk Jan Lythcke-Jørgensen mens prisen overrækkes af sidste års vinder Bjørn Strømboe Petersen fra GN ReSound. Foto: Kim Dahl. .

28.10.2014

SCM.dk

Om Den Danske Logistik- og Supply Chain Pris

Logistik- og Supply Chain-prisen uddeles i samarbejde mellem effektivitet.dk og IDA Operations Management på den årlige logistik- og SCM-konference.

Prisen er indstiftet i 1994 og gives til en virksomhed som anerkendelse for at have implementeret innovative og resultatskabende logistik- og SCM-koncepter, som kan klassificeres som ’World Class’.

Dokumenterede koncernbesparelser inden for logistikområdet på over ti procent de seneste to år, er baggrunden for, at dommerkomiteen har valgt Danfoss som dette års vinder af Den Danske Logistik- og Supply Chain Pris 2014, der uddeles i samarbejde mellem effektivitet.dk og IDA Operations Management.

Læs også: Sådan banker Danfoss sine logistikomkostninger i bund

Dommerkomiteens begrundelse lyder: 

Danfoss’ logistikoptimeringsprogram har haft hovedindsatsområder inden for fragt, lager og import/eksport, hvor ledelsen af Global Logistics har haft mod til at gennemføre store strukturelle forandringer samt medvirket til nytænkning inden for den klassiske logistikvidenskab.

Med overbevisende sikkerhed har ledelsen vist evne til at kunne eksekvere i en meget kompleks global organisation. Resultaterne er opnået gennem et velstruktureret og -dokumenteret projektarbejde af globale teams forankret i et tværorganisatorisk Logistik Forum. Over de seneste to år er der samlet flere logistikfunktioner i denne centrale enhed.

Hovedsponsor for logistikudviklings-projektet er et Supply Chain Board, som består af divisionernes ledelse og med en stærk kobling til Finans. Dette har vist sig at være afgørende for at skabe transparens over logistikomkostningerne i divisionsstrukturen på Danfoss.

Som fundament for projektet er der udviklet en ny infrastruktur til målstyring, som også fremadrettet binder den globale logistikdrift sammen på tværs af væsentligt forskellige business units. Indsatsen herunder målrettet ledelsesadfærd bliver transparente ift. realiserede økonomiske effekter, således at besparelser kan overføres direkte til driftsenhedernes regnskab.

Læs også: Succesfuld omstilling gav logistikpris til GN ReSound

Danfoss’ systematiske arbejde med udvikling og resultatskabelse inden for kendte generiske logistik-dilemmaer har haft en effekt på over 200 millioner kroner over de seneste tre år. De varige, strukturelle omkostningsreduktioner vurderes til også fremover at styrke Danfoss' globale konkurrencekraft. 

De seneste fem års vindere af prisen er:

  • 2013: GN Resound 
  • 2012: Vola 
  • 2011: Region Hovedstadens Blodbank
  • 2010: LEGO System 
  • 2009: Linak 
  • 2008: Chr. Hansen 

- JKK 

Om Danfoss

Danfoss er repræsenteret ved 58 salgsselskaber i 46 lande og produktion i 18 lande på 59 fabrikker.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online