Bestseller i ny sag om giftigt tøj

Greenpeace har fundet det giftige stof NPE i en række Bestseller-produkter. Bestseller-koncernen overvejer at droppe den ansvarlige leverandør.

21.11.2012

SCM.dk

Tøjproducenten Bestseller, der står bag mærker som Vero Moda, Only og Jack & Jones, sælger tøj, som indeholder det giftige stof NPE. Det viser en ny rapport, som Greenpeace står bag.

NPE bliver ved vask omdannet til stoffet NP, som er skadeligt for blandt andet mænds sædkvalitet. I alt har Greenpeace fundet stoffet i 11 ud af 14 stykker tøj fra Bestseller, så der er ikke tale om et enkelt stående tilfælde.

Bestseller: Overraskende
Meldingen fra Bestsellers CSR- og kommunikationschef Mogens Werge er, at han er overrasket og at stoffet skal fjernes fra koncernens produkter.

”NPE er et møgstof, der ikke skal være i tøjet. Det har vi interne krav om,” siger Morgens Werge til DR Nyheder.

Han forklarer videre, at Bestseller vil forsøge at finde ud af hvilken fabrik, der har lavet tøjet og eventuelt afbryde samarbejdet.

”Alle fabrikker har skrevet under på, at NPE og rester af stoffet ikke må findes i tøjet,” siger Mogens Werge til DR Nyheder.

”Derfor må vi nu overveje om, vi skal afbryde samarbejdet med de leverandører, der ikke har overholdt vores krav."

Ikke første gang
Det er ikke første gang, at der bliver fundet giftige stoffer i Bestsellers produkter. I sommeren 2011 røg virksomheden ud i et sandt mediestormvejr, fordi virksomheden solgte børnetøj med for højt indhold af azofarvestoffer, som er på EU’s liste over forbudte kemikalier.

Mogens Werge udtalte i sidste måned til csr.dk, at Bestseller tog den sag meget alvorligt, ændrede nogle procedurer og oprettede en compliance-afdeling.

"Man kan vel sige, at Bestseller har lært af sagen," lød det blandt andet fra Mogens Werge.

Læs også: Transparens er Bestsellers største CSR-udfordring

-LA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V