Automatisering bliver gjort let: Ny cobot vejer kun 10 kilo

Med den nye ReBeL præsenterer igus nu en plastic cobot, der kun vejer ti kilo. Sammen med lave omkostninger, lav vedligeholdelse og enkel betjening giver ReBeL muligheder for mindre og nystartede virksomheder.

Økonomisk, let og enkel menneske-robot interaktion: den nye igus ReBeL med polymer transmission. Foto: igus.

23.11.2021

SCM.dk

Inden for sygepleje, i dispenseringsmaskiner, i marken eller på fabrikker kan letvægtsrobotter i samarbejde hjælpe med at automatisere monotone opgaver. For at muliggøre implementering af interaktive servicerobotik koncepter hurtigt og billigt, har igus udviklet den nye generation af ReBeL. Den lette plastrobot har et fuldt integreret tribo strain wave gear med motor, encoder, kraftstyring og controller.

Det er brugen af plast i ReBeL, som resulterer i et ekstremt kompakt, let design. Med en nettovægt på mindre end ti kilo er robotten den letteste cobot på markedet. Dens nyttelast er to kilo, og den har en rækkevidde på 700 millimeter.

Læs også: Dansk satsning på metal 3D-print har givet billigere og bedre komponenter

Takket være den lave startpris, under 4.000 euro inklusive styresystem, kan ReBeL endda bruges i områder, hvor brugen af robotik ikke tidligere var besværet værd. Mange nye innovative ideer er nu ved at blive gennemførlige: fra brug i et automatiseret guidet køretøjssystem til brug som bartender.

"Mange unge virksomheder viser i øjeblikket, hvad der er muligt med billig automatisering", siger Alexander Mühlens, leder af automatiseringsteknologi hos igus.

"Et eksempel er tekstilindustrien. Her foretager en igus ledarmsrobot automatisk fodring og fjernelse af tekstilstykker til og fra symaskinen. Da energipriser for robotter er sammenlignelige over hele verden, er detautomatiserede produkt værdifuldt”.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

SCM.dk

FN skal stemme om Hormuz-resolution tirsdag

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

19.03.2026SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K