Analyse: Bliver dit job overtaget af robotter?

En rapport udarbejdet af McKinsey & Company stiller skarpt på 2.000 arbejdsfunktioner, og hvorvidt der er mulighed for, at de med tiden bliver overtaget af automatisering. Danmark ligger lidt under det globale risikogennemsnit.

Ifølge McKinsey & Company kan længden på din uddannelse, størrelsen på din indkomst og det erhverv, du arbejder i, have afgørende betydning for, om dit job en dag kan blive automatiseret. Arkivfoto..

28.04.2017

SCM.dk

Analysen viser blandt andet, at 40 procent af vores arbejdsopgaver kan blive digitaliseret og automatiseret med den teknologi, vi kender i dag.

Således nævner rapporten at, der er op til 73 procents sandsynlighed for, at maskinoperatører, der udfører rutinemæssige opgaver i dagligdagen, får automatiseret deres job, hvorimod fagfolk, der bruger der meste af deres arbejdstid på at interagere på ikke-rutinemæssige måder kun har 19 procents sandsynlighed for at få overtaget sit job.

Længden på din uddannelse kan have betydning
Samtidig påpeger den, at folk med kortere uddannelser oftere står overfor en høj grad af automatisering i forhold til folk med længere videregående uddannelser.

I undersøgelsen er længden på en uddannelse sidestillet med kompleksiteten af de opgaver, som arbejdstageren udfører.

For eksempel er mange af dem, der har lav sandsynlighed for at blive udsat for automatisering, ofte folk med kreative eller sociale færdigheder.

Rapporten har taget udgangspunkt i 47 lande, der repræsenterer 95 procent af verdens BNP.

Læs også: Janus Friis-robotter skal levere varer i to amerikanske byer

Her er det globale gennemsnit for sandsynligheden for automatisering på 49 procent. Det danske gennemsnit er imidlertid en smule lavere med 40 procent, hvilket hovedsageligt skyldes den offentlige sektor.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle