85 nye medarbejdere på stor arbejdsplads i Kolding

En komplet transformation af Alfa Laval i Kolding har blandt andet medført en omfattende fabriksflytning fra Eastbourne i England til Kolding. Foruden en optimeret produktion og distribution af højt specialiserede pumpeløsninger til fødevareindustrien og den farmaceutiske industri har flytningen også resulteret i ansættelsen af hele 85 nye medarbejdere til en af byens største arbejdspladser, som nu beskæftiger omkring 800 ansatte.

En komplet transformation af Alfa Laval i Kolding har blandt andet medført en omfattende fabriksflytning fra Eastbourne i England til Kolding. Foruden en optimeret produktion og distribution af højt specialiserede pumpeløsninger til fødevareindustrien og den farmaceutiske industri har flytningen også resulteret i ansættelsen af hele 85 nye medarbejdere. Foto: Alfa Laval. .

24.10.2023

SCM.dk

En af Koldings største arbejdspladser er netop blevet endnu større, efter en storstilet fabriksflytning fra England til Danmark er nået i mål. Formålet med flytningen er overordnet at optimere brugen af Alfa Lavals fysiske lokationer samt produktionen og distributionen af højt specialiserede løsninger til blandt andet fødevareindustrien og den farmaceutiske industri. I kølvandet på flytningen har Alfa Laval i Kolding ansat hele 85 nye medarbejdere, primært inden for produktion.

”Vi er meget stolte over at kunne skabe så mange arbejdspladser i Kolding i forbindelse med flytningen og dermed også fastholde og udvikle de særlige kompetencer, som blandt andet denne højt specialiserede pumpeproduktion kræver. Den helt store styrke ved Alfa Laval i Kolding er kombinationen af teknologi og kompetencer, som tilsammen sikrer den mest optimale produktion”, forklarer Lars Fabricius, Head of Operations Division Food & Water.

Flytningen af produktionsudstyr fra Eastbourne i det sydlige England til Kolding har været i gang siden 2022, hvor medarbejdere løbende har været udstationeret i både England og Danmark i kortere og længere perioder for at lære mere om teknologien, processen og montagen i forbindelse med udstyret.

”De produktprogrammer, der er flyttet til Kolding, er målrettet fødevareindustrien og den farmaceutiske industri, som i forvejen er omdrejningspunktet for aktiviteterne hos Alfa Laval i Kolding. Det er industrier med meget høje krav til blandt andet processer, hygiejne og sporbarhed, som vi allerede lever op til”, siger Lars Fabricius og fortsætter:

”Derudover er Alfa Laval i Kolding rammen om et meget stort, fuldautomatisk distributionscenter med en global forsyningskæde, hvor produkter fra leverandører og vores eget lager samles og distribueres videre til kunder i blandt andet USA, Indien, Kina og Europa. Det er en stor fordel for kunden, at de færdige produkter og løsninger kan sendes og leveres samlet”.

Læs også: Producentansvar for emballage er udskudt

Med flytningen og dermed en udvidelse af produktionskapaciteten og medarbejderstaben er Alfa Laval i Kolding nu arbejdsplads for omkring 800 medarbejdere og dermed en af byens største.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

SCM.dk

Kundetilpassede AI-robotter accelererer logistikken hos beslagleverandør

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle