3D-printeren kan skabe problemer for virksomheder

Ekspansionen af 3D-printere kan volde store problemer for virksomheder, da det vil mindske spændet mellem virksomhed og forbruger, lyder det fra forsker.

En af virksomhedernes store udfordringer bliver at beskytte deres produkter og sikre dem mod, at forbrugere ikke skiller produkterne ad og scanner dem ind i printeren for at printe nye produktkomponenter selv. .

22.06.2015

SCM.dk

Sådan lyder meldingen fra Martin Hannibal, adjunkt ved Institut for Marketing & Management, der står bag et nyt forskningsprojekt på Syddansk Universitet, der skal afklare, hvad 3D-teknologien kommer til at betyde for virksomheder og forbrugere. Det skriver finans.dk.

Han forudser, at 3D-printere vil mindske spændet mellem virksomhed og forbruger, fordi de giver forbrugeren selv mulighed for at printe ting i stedet for at købe dem.

”Vi bliver i stand til at skabe og printe simple produkter og reservedele som supplement til virksomhedernes produktportefølje. Nogle forbrugere vil endda kunne gøre en forretning ud af det. Det vil fuldstændig ændre den måde, vi forstår markeder på”, siger Martin Hannibal.

Det tager fart
På nuværende tidspunkt er 3D-printere langt fra allemandseje, men printerne er ved at gøre indtog i industrien, og nogle privatpersoner har allerede erhvervet sig en.

Inden for nogle år vil patenterne på flere 3D-printteknikker udløbe, og så snart man kan printe genstande i eksempelvis jern og stål, vil det gå stærkt med udviklingen, forudser Martin Hannibal.

”Så kan en motorcykelentusiast eksempelvis lave et udstødningsrør eller andre mekaniske dele til sig selv og sin omgangskreds. Gråzonen mellem forbruger og skaber vil blive udvisket”, siger han finans.dk.

Læs også: 3D-printer på vej til rummet

Derfor bliver en af virksomhedernes store udfordringer at beskytte deres produkter og sikre dem mod, at forbrugere ikke skiller produkterne ad og scanner dem ind i printeren for at printe nye produktkomponenter selv.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

17.03.2026SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

16.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Når ERP understøtter både drift og udvikling hos Energi Fyn

16.03.2026SCM.dk

It-flaskehalse: Sådan skyder du genvej og udnytter vibe coding til konkrete projekter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online