”Vi vil vokse med online-SMV’erne”

DHL Express’ direktør i Danmark, Atli Einarsson, er kommet godt ind i sin nye organisation. Nu gælder det om at hjælpe de mindre danske onlinebutikker med at vokse. ”Deres succes er vores succes”, som han siger.

”Succes for SMV’erne vil være succes for os; vi vil vokse med dem og blive en ambassadør for danske produkter”, siger Atli Einarsson. Foto: DHL.

20.03.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Et jobskifte har det med at kaste nye muligheder og ditto udfordringer af sig. Det er bestemt også tilfældet for Atli Einarsson, der i februar 2017 tiltrådte som direktør for DHL Express i Danmark. Den 43-årige islænding kommer med 20 års erfaring fra DHL i bagagen, senest som adm. direktør hjemme på den nordatlantiske vulkanø.

Læs også: Elektriske lastbiler sparer DHL tusindvis af kroner 

I Danmark har det for Einarsson, der i øvrigt er født og opvokset i Risskov ved Aarhus, i første omgang handlet om at finde sig til rette i en ny organisation, lære nye kolleger at kende og dernæst få sat ord på den kommende tids opgaver. Og den proces er allerede godt i gang.

Om Atli Einarsson

Uddannelse
Bsc. International Marketing, Reykjavik universitet

Erhvervskarriere
DHL Express Iceland siden 1997, først som kurer. Managing director fra august 2010 til januar 2017

Fritid
Følge børnene til sportsaktiviteter og traditionel islandsk madlavning.

”Det har selvfølgelig været en udfordring at komme ind i et nyt miljø med et nyt team, men jeg ser også store muligheder i de nye perspektiver. Jeg er blevet mødt af nogle meget åbne folk her i Danmark, som har hjulpet mig meget, og så har jeg jo arbejdet efter den samme overordnede strategi i DHL i Island, så på den måde starter jeg jo ikke fra bunden”, siger han.

Med det in mente har de egentlige, faglige udfordringer også hurtigt overtaget hovedfokus for Atli Einarsson. Det er i høj grad på onlinehandel, at man fra DHL Express’ side vil fokusere endnu mere i de kommende år.

Stort uudnyttet potentiale
En undersøgelse fra FDIH viste for nylig, at danskerne handler for et stort tocifret milliardbeløb i udenlandske netbutikker hvert år, og her vil Einarsson gerne være med til at flytte mere af den handel over i danske webshops, specielt de små og mellemstore af slagsen.

Ifølge DHL Express’ egne undersøgelser vil en netbutiks omsætning stige med 10 procent alene ved at åbne for salg til udlandet, og hvis kunderne ser at der er gode, velkendte valgmuligheder for at få leveret deres varer, kan det få omsætningen til at stige med helt op til 40 procent.

Læs også: DHL Express slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

”Vi vil tilbyde SMV’erne rådgivning og konsulentbistand til at åbne cross-border e-shops, der kan få deres forretning til at vokse. Samtidig kan vi se, at specielt millennials vil have mange leveringsmuligheder, og ikke kun de billige. Så succes for SMV’erne vil være succes for os; vi vil vokse med dem og blive en ambassadør for danske produkter, fx design og mode”, siger Atli Einarsson.

Det er selvsagt ikke nogen lille opgave, men at strategien nok skal bære frugt, er Atli Einarsson ikke i tvivl om. Det handler både om det eksisterende grundlag og det endnu uudnyttede potentiale på e-commerce-området herhjemme.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense