”Vi vil vokse med online-SMV’erne”

DHL Express’ direktør i Danmark, Atli Einarsson, er kommet godt ind i sin nye organisation. Nu gælder det om at hjælpe de mindre danske onlinebutikker med at vokse. ”Deres succes er vores succes”, som han siger.

”Succes for SMV’erne vil være succes for os; vi vil vokse med dem og blive en ambassadør for danske produkter”, siger Atli Einarsson. Foto: DHL.

20.03.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Et jobskifte har det med at kaste nye muligheder og ditto udfordringer af sig. Det er bestemt også tilfældet for Atli Einarsson, der i februar 2017 tiltrådte som direktør for DHL Express i Danmark. Den 43-årige islænding kommer med 20 års erfaring fra DHL i bagagen, senest som adm. direktør hjemme på den nordatlantiske vulkanø.

Læs også: Elektriske lastbiler sparer DHL tusindvis af kroner 

I Danmark har det for Einarsson, der i øvrigt er født og opvokset i Risskov ved Aarhus, i første omgang handlet om at finde sig til rette i en ny organisation, lære nye kolleger at kende og dernæst få sat ord på den kommende tids opgaver. Og den proces er allerede godt i gang.

Om Atli Einarsson

Uddannelse
Bsc. International Marketing, Reykjavik universitet

Erhvervskarriere
DHL Express Iceland siden 1997, først som kurer. Managing director fra august 2010 til januar 2017

Fritid
Følge børnene til sportsaktiviteter og traditionel islandsk madlavning.

”Det har selvfølgelig været en udfordring at komme ind i et nyt miljø med et nyt team, men jeg ser også store muligheder i de nye perspektiver. Jeg er blevet mødt af nogle meget åbne folk her i Danmark, som har hjulpet mig meget, og så har jeg jo arbejdet efter den samme overordnede strategi i DHL i Island, så på den måde starter jeg jo ikke fra bunden”, siger han.

Med det in mente har de egentlige, faglige udfordringer også hurtigt overtaget hovedfokus for Atli Einarsson. Det er i høj grad på onlinehandel, at man fra DHL Express’ side vil fokusere endnu mere i de kommende år.

Stort uudnyttet potentiale
En undersøgelse fra FDIH viste for nylig, at danskerne handler for et stort tocifret milliardbeløb i udenlandske netbutikker hvert år, og her vil Einarsson gerne være med til at flytte mere af den handel over i danske webshops, specielt de små og mellemstore af slagsen.

Ifølge DHL Express’ egne undersøgelser vil en netbutiks omsætning stige med 10 procent alene ved at åbne for salg til udlandet, og hvis kunderne ser at der er gode, velkendte valgmuligheder for at få leveret deres varer, kan det få omsætningen til at stige med helt op til 40 procent.

Læs også: DHL Express slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

”Vi vil tilbyde SMV’erne rådgivning og konsulentbistand til at åbne cross-border e-shops, der kan få deres forretning til at vokse. Samtidig kan vi se, at specielt millennials vil have mange leveringsmuligheder, og ikke kun de billige. Så succes for SMV’erne vil være succes for os; vi vil vokse med dem og blive en ambassadør for danske produkter, fx design og mode”, siger Atli Einarsson.

Det er selvsagt ikke nogen lille opgave, men at strategien nok skal bære frugt, er Atli Einarsson ikke i tvivl om. Det handler både om det eksisterende grundlag og det endnu uudnyttede potentiale på e-commerce-området herhjemme.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup