Video: Stor kinesisk passagerdrone testflyver

I en ny video gennemfører den kinesiske virksomhed Ehang testflyvninger med passager i dronen Ehang 184 for at afprøve sikkerheden, inden den kan gå i drift. Dronen rummer også potentiale for gods.

Også Ehangs cofounder og CMO, Derrick Xiong, tog en testtur med Ehang 184. Foto: Ehang.

23.02.2018

SCM.dk

Ehang 184-serien er af typen Autonomous Aerial Vehicle (AAV) og kan som den første drone i verden transportere en enkelt person med op til 130 km/t.

Videoen viser blot de seneste i en række af testflyvninger, som skal sikre, at Ehang 184 vil være sikker og klar til offentlig brug i den nærmeste fremtid.

Blandt de ca. 40 passagerer, der hjalp i den afgørende testfase, var viceborgmester i Guangzhou, Wang Dong, og Ehangs grundlægger og ceo, Huazhi Hu.

”Det vi laver er ikke en ekstremsport, så sikkerheden for den enkelte passager kommer altid først. Nu hvor vi har testet Ehang 184 med succes, er jeg virkelig begejstret for at se, hvad fremtiden byder os med hensyn til mobilitet i luften,” siger Huazhi Hu.

Siden grundlæggelsen i 2014 har Ehang gennemført tusindvis af flyvninger, bl.a. en lodret opstigningstest op til 300 meters højde, en godsflyvning med omkring 230 kg, en planlagt rutetest på 15 km og hastighedstest på op til 130 km/t.

Læs også: De sidste 30 meter er meget svære, og automatisering er måske ikke svaret

Derudover har Ehang også udviklet og testet en to personersudgave af dronen, der med en løftekapacitet på op til 280 kg også kan blive nyttig til varedistribution. Hvornår Ehangs droner er klar til offentligheden, har selskabet ikke noget præcist svar på pt.

-JJK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

03.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

10 Motivationsfaktorer i dit automatiseringsprojekt

02.06.2025SCM.dk

Flertal af Europas virksomheder er tilfredse med CSRD

28.05.2025SCM.dk

Fleksibilitet i forsyningskæden smitter af på aktiekursen

28.05.2025SCM.dk

Direkte e-handel med producenter vinder frem blandt danske forbrugere

27.05.2025SCM.dk

Unge stiller nye krav til arbejdsgivere: ”Det er fantastisk”

23.05.2025SCM.dk

Screening skaber genvej til SCM-strategi for SMV’er

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

12.06.2025

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
RFID & Iot in the Nordics 2025

Mød os til "RFID & Iot in the Nordics 2025" i København.

Dato

12.06.2025

Sted

Rued Langgaards vej 7 2300 København S