Maersks aktiekurs i frit fald

Maersk-aktien får tæsk efter Maersk Line er ramt hårdt af lave fragtrater og hårde markedsbetingelser.

Der er sorte skyer over Mærsk-aktien efter en blodig morgen på fondsbørsen. Foto: Flickr/ David Tan..

23.10.2015

SCM.dk

Maersk-aktien er i voldsomme problemer, efter Maersk Line - presset af billige fragtpriser - har været tvunget til at nedjustere forventningerne til årsregnskabet med 600 mio. dollar (knap 4 mia. kr.).

Læs også: Shippingindustrien: COP21-deadline er urealistisk

I skrivende stund er aktiekursen således faldet med over otte procent, efter at Maersk i morges sendte en pressemeddelelse ud om en kraftig nedjustering forårsaget af lave fragtrater – markant lavere end virksomheden havde forventet.

Adm. direktør Niels Smedegaard peger på, at der er tale om mange elementer i markedet, mere end strukturelle problemer for Maersk.

”Maersk Line er en sund virksomhed, der lander på et regnskab på 1,6 mia. dollars for i år, men selv vi bliver ramt af så dårlige fragtrater, som vi ser lige nu”, siger Niels Smedegaard til Børsen Play.

Foruden lave fragtrater, er det også en afmatning på de asiatiske markeder og verdensmarkedet generelt, der gør sig gældende.

”Vi har slået to ruter sammen, taget ni skibe med en kapacitet på 5500 teu ud af markedet og lukket en rute fra Mellemøsten til Europa. Det er basalt set det, vi har gjort indtil videre”, siger han til Børsen.

Læs også: Containerbranchen går trange tider i møde

Både A- og B-aktien er faldet med cirka 8,4 procent og ligge begge på en kurs mellem 9300-9.600 kr.

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle