Kinesisk-britisk jernbane kan true lufttransporten

På kun 18 dage kan godstoge nu fragte varer fra det østlige Kina til Vesteuropa – udviklingen kan koste lufttransporten dyrt.

Sidste år blev over 40.000 containere fragtet med godstoge mellem Kina og Tyskland. Nu er jernbaneruten blevet udvidet helt til London og udviklingen fortsætter. Foto: flickr/Michael Greenhill. .

19.01.2017

SCM.dk

I går tøffede det første godstog fra Kina ind på Eurohub-fragtterminalen i Barking nær London. De tunge containere, der var læsset med tøj og andre forbrugsvarer, havde rejst 12.000 kilometer, og det var 18 dage siden, de havde forladt Østkina, nærmere betegnet byen Yiwu.

Læs også: Milliard- og miljøpotentiale i elektrisk shipping

Turen afspejler den udvikling, der i disse år sker inden for godstogtransporten. Jernbaneforbindelsen truer med at ryste de kinesisk-europæiske forsyningskæder, og værst ser det ud for lufttransporten, spår mediet Air Cargo World.

Luftfarten koster nemlig betydelig mere end fragt over både vand og land, men er attraktiv grundet den relativt korte tid fragten tager sammenlignet med de store, langsomme containerskibe. Som jernbanenettet bliver udbygget og opgraderet, kan toge derfor i højere grad udfordre lufttransporten.

Skibstransporten er dog ikke helt uberørt af den stødte udvikling inden for jernbanetransporten. De 12-18 dage, det tager for godstoget af fragte containere fra Østkina til London, er langt mindre end de 45 dage, hvorpå et containerskib kan klare samme distance.

Prisen og leveringstiden gør godstogene attraktive for kapitalintensive varer, såsom bilkomponenter og elektronik samt for moderat tidsfølsomme varer, såsom tøj. Dog er skibsfragten kun halv så dyr som jernbaneruten og de meget tidsfølsomme varer bliver fragtet med fly, hvilket betyder, at togene nok ikke overtager skibsfragten lige foreløbig.

Læs også: Fly og shipping trækker ned i EU’s CO2-regnskab

Siden 2011 har godstoge fragtet containere mellem Kina og Tyskland. Sidste år blev flere end 40.000 containere fragtet på ruten og målet er at hæve det tal til 100.000 i år 2020.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

SCM.dk

Næsten alle fastgjorte plastlåg kommer retur

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

30.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle