Fra normal lastbil til selvkørende

Et nystartet amerikansk firma vil bygge standardlastvogne om til selvkørende for på den måde at skabe en genvej til de nye muligheder.

Otto har testet deres løsning på en Volvo i USA. Foto: Otto.

19.05.2016

SCM.dk

En god lastbil holder længe, 10-15-20 år og hundredtusindvis af kilometer. Så det at skifte ud i flåden er ikke nogen hverdagsopgave for den gennemsnitlige vognmand, heller ikke selvom der åbner sig nye teknologiske muligheder i form af eksempelvis førerløs kørsel.

Læs også: En forsmag på fremtidens transport

Derfor vil en amerikansk startup-virksomhed nu forsøge at skabe en genvej til den selvkørende lastbil ved ganske simpelt at bygge normale vogne, i den tunge ende af skalaen, om til selvkørende ved at udstyre dem med et hardware kit, der kan installeres på et servicecenter eller muligvis på fabrikken, afhængigt om man kan lande en aftale med en producent, skriver The Verge.

Det nye firma hedder Otto og er skabt af en stribe tidligere ansatte fra bl.a. Google, Apple og Tesla. Sammenlagt er de omkring 40 mand, der har slået sig ned i San Francisco, hvorfra de vil udbrede deres løsning, indtil videre med fokus på motorvejskørsel, hvor langt de største gevinster kan hentes, både når det kommer til sikkerhed, miljø og ressourcer.

På de lange stræk, med stabil hastighed, uden modkørende trafik, lyskryds etc., kan Ottos system overtage styringen, men der skal stadig være en chauffør i vognen, der dog i princippet vil være frigjort til at hvile, udføre papirarbejde eller andet.

Læs også: Serieproduceret selvkørende lastbil testet på offentlig vej

Indtil videre er der ikke sat nogen pris eller tidshorisont på Otto kommercielle produkt, andet end at løsningen bliver betydeligt billigere end udgiften til en helt ny lastbil, der hurtigt løber op i syv cifre. En anden udfordring Otto dog også skal forholde sig til, handler om lovgivningen på området, eksempelvis køre-hviletidsbestemmelser, som Otto på mange måder kan udfordre.

Se i videoen nedenfor, hvordan Ottos system ser ud i praksis, i selskabets test med en Volvo VNL 780, der repræsenterer den størrelse lastbiler, de såkaldte Class 8 trucks, som Otto sigter efter.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS